Avati prantsuse kunstniku Camille Claudeli muuseum

Le Musée Camille Claudel

28. märts 2017

10, rue Gustave Flaubert

Nogent-sur-Seine

Prantsuse Instituudil on hea meel teatada, et avati esimene kuulsa naissoost prantsuse skulptori ja maalikunstniku Camille Claudeli loomingule pühendatud muuseum. See on sündmus, mis haakub Eestis aset leidva ürituste sarjaga #naistEst, mis keskendub naiste-meeste suhetele ja tajutud rollidele ühiskonnas ning võrdõiguslikkuse teemale.

Camille Claudel veetis teismelisena kolm aastat (1876-1879) väikelinnas Nogent-sur-Seine’is Aube’i departemangus umbes 100 kilomeetri kaugusel Pariisist. Need aastad olid väga olulised tema kunstilise arengu juures, kuna ta tutvus seal oma tulevase õpetaja Alfred Boucher’ga, kes märkas noores naises peituvat talenti.

Camille Claudeli nimeline muuseum avas uksed 26. märtsil, samas majas kus elas kunstniku pere. Majamuuseumi näol tunnustatakse antud kunstnikku, kelle kurvaks saatuseks oli jääda kõigest ilma ning keda tuntakse kahjuks enam tema elu raskete katsumuste ning vaimuhaiglasse paigutamise tõttu kui geniaalse ja rikka loomingu poolest. Muuseumis näidatakse antud kunstniku 43 teost, mis on hoolikalt eksponeeritud temaatilise teekonnana.

Näituses on kujutatud kunstniku olulisemad eluetapid: tema algusajad naturalistide liikumises koos tema esimese õpetaja Alfred Boucher’ga; seejärel periood Rodin’i õpilase ja peagi tema kõige lähedasema kollaborandina, kellega tal oli väga viljakas koostöö. Läbi tema teoste nagu “Vana Helene” (“Vieille Hélène”) ja “Koit” (“l’Aurore”) või teisedki nagu “Kükitav naine” (“la Femme accroupie”) ning suurejooneline “Perseus ja Medusa” (“Persée et la Gorgone”) saab näha naiskunstniku seoseid arhitektuuri ja avalike kohtade kujundamisega ja ka suhteid teiste kunstnikega ning lõpuks tema võitlust elu ja vabaduse nimel.

Muuseumis näidatakse veel 19. ja 20. sajandi prantsuse kunstnike skulptuure, nende seas Paul Dubois’ ja Alfred Boucher’ teoseid. 

Ühtlasi on kavas korraldada näitus, mis keskendub dialoogile Claudeli ja Rodin’i vahel. Meister-skulptor Rodin oli koheselt vaimustuses oma uue õpilase andekusest nende esimesest kohtumisest saati 1883. aastal. Nende intiimne kunstipraktika, mida saatis ka kirglik armastus, andis tulemusena ainulaadseid ühisteoseid.

Lisateavet muuseumi kohta saab lugeda siit 
Ürituste sarja #naistEst kohta saab rohkem informatsiooni siit

Loe artiklit teises keeles: Français, English, Русский,

Tõlkija Triinu Tamm pälvis Prantsuse riikliku Kunstide ja Kirjanduse ohvitserijärgu ordeni

28. veebruar 2024

Tõlkija ja Loomingu Raamatukogu peatoimetaja Triinu Tamm pälvis Prantsusmaa riikliku Kunstide ja Kirjanduse ohvitserijärgu ordeni, mille andis üle Prantsuse suursaadik Emmanuel Mignot pidulikul vastuvõtul Prantsuse residentsis. Ühtlasi tutvustas Triinu Tamm oma värskeimat tõlget, eestindust...

Loe edasi

Michel Houellebecq "Häving"ohvitserikraadprantsuse kirjandusPrantsuse Kunstide ja Kirjanduse ordentõlgetõlkimineTriinu Tamm

Eesti keeles on ilmunud Prousti “Õitsvate neidude varjus”

17. august 2022

Kirjastuses Varrak on ilmunud "Hieronymuse" sarjas Marcel Prousti “Õitsvate neidude varjus”, mille on prantsuse keelest tõlkinud Anti Saar.   Marcel Proust “Õitsvate neidude varjus” / “À l'ombre des jeunes filles en fleurs” Prantsuse keelest tõlkinud Anti Saar, toimetanud...

Loe edasi

À l'ombre des jeunes filles en fleurAnti SaarMarcel ProustÕitsvate neidude varjusprantsuse kirjandusSari "Hieronymus"Varrak