Prantsuse dokid Tartu Maailmafilmi Festivalil

Eesti Rahva Muuseum

18. Märts 2019 / 23. Märts 2019

Muuseumi tee 2

Tartu

Tartu Maailmafilmi festivalile laekus tänavu 75 dokkfilmi Prantsusmaalt. Festivali meeskond valis nende seast välja 6, mis linastuvad 18. - 23. märtsini Eesti Rahva Muuseumis Tartus.

Juba 16. korda toimub Tartus Maailmafilmi festival (Tartu World Film Festival), millel linastuvad parimad värsked dokkfilmid üle maailma. Prantsuse filmitegijate huvi Tartu festivali vastu on alati suur olnud ja nii ka seekord. Korraldajate hoolsa valiku tulemusel jõuab sel aastal Eesti Rahva Muuseumi kinolinale neist 6. 
Kogu festivali programmi leiate SIIT.

  • Esmaspäeval, 19. märtsil kell 14:00
    NB! Kohal on režissöörid Magali Bragard ja Séverine Enjolras 

Taasloodud suvi / Reprendre l’été
Aasta: 2017
Pikkus: 96 min
Režissöör: Bragard Magali, Enjolras Séverine
Originaalkeel: prantsuse
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Prantsusmaa

Veetes suve Pariisis ja selle eeslinnades, püüavad kaks noort režissööri teha viiskümmend aastat hiljem uusversiooni Rouch’ ja Morini kultusfilmist „Ühe suve kroonika“. See on ebatavaline portree tänapäeva noorusest peegelpildina 1960ndatele, kus taaskasutatakse naudinguga cinéma vérité’d.

Režissööride info
Séverine Enjolras ja Magali Bragard on mõlemad lõpetanud 2003. aastal visuaalse antropoloogia eriala Jean Rouch’ juhendamisel Paris Nanterre’i ülikoolis. 2009. aastal lavastasid nad koos terviseriskide uurimist ja haldamist käsitleva lühidokumentaali „Dombes“. Nad tegelevad dokumentalistika õpetamisega ning 2007. ja 2008. aastal korraldati ühiselt Jordani läänekaldal filmifestival. Séverine Enjolras on teinud veel mitmeid dokumentaale, tellimusfilme ja kodanikke kaasavaid töötube käsitlevaid filme. Magali Bragard tegeleb režissööritöö kõrval ka lava- ja pressifotograafiaga.

NB! Teisipäeval, 19. märtsil kell 18.30 ootavad teid režissöörid Séverine Enjolras ja Magali Bragard Tallinnas, kinos Sõprus, kus saab frankofooniakuu ürituste raames sama filmi vaadata ja tegijatega kohtuda. Linastus on tasuta!

  • Teisipäeval, 19. märtsil 15:15

Mister Kubota / Monsieur Kubota
Aasta: 2018
Pikkus: 54 min
Režissöör: Anush Hamzehian, Vittorio Mortarotti
Originaalkeel: jaapani, inglise
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Jaapan

Hr Kubota uurib surematuid meduuse, eesmärgiga välja selgitada, kuidas ka inimesed igavesti elada saaksid. Hr Kubota otsib igavikku, kuna tal on meeletu hirm surma ees. Niisiis on ta otsustanud mitte surra.

Režissööri info

Anush Hamzehian (snd 1980) ja Vittorio Mortarotti (snd 1982) on pühendanud kõik oma tööd nii ühiskondlikus kui geograafilises mõttes äärealadel paiknevatele rühmadele. Viimastel aastatel on nad viinud ellu projekte Valgevenes, Jaapanis, Armeenias, USA-s, Itaalias ja Belgias, kus nad on käsitlenud nii poliitiliste pagulaste, endiste kaevurite, prostituutide kui ka tsunami või Balkani sõjad üle elanud inimeste lugusid. Nende dokumentaalid on linastunud rahvusvahelistel festivalidel, nagu Marseille Primed, Filmer le Travail de Poitiers ja Ushuaia SHH.

 
  • Teisipäeval, 19. märtsil kell 13.00

Jahisaak /  Les Proies
Aasta: 2018
Pikkus: 53 min
Režissöör: Marine de Contes
Originaalkeel: prantsuse
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Prantsusmaa
Onnis varjus olles piidlevad jahimehed Edela-Prantsusmaal Landes’i piirkonna sügistaevast. Hoolikalt ja kannatlikult kuulavad nad metsa hääli, oodates kaelustuvide ülelendu. Kummalise koreograafiaga tõmbavad nad oma lõksu nööre. Kõik on omal kohal, kuigi nende ümber on männid maha raiutud ja neile tuttavat maastikku hävitatakse.

Režissööri info
Marine de Contes on prantsuse filmitegija ja monteerija, kes on elanud ning töötanud Bordeaux’s, Buenos Aireses, Madridis ja Pariisis, kus ta ka praegu elab. Ta on näidanud oma töid mitmetel rahvusvahelistel festivalidel ja biennaalidel. De Contes on õppinud keeli Bordeaux’ ülikoolis, dokumentaalfilmikunsti Buenos Aireses ja monteerimist Madridi filmikoolis (ECAM).

  • Kolmapäeval, 20. märtsil kell 10.00

Vabariigi kullerid / Les coursiers de la République
Aasta: 2018
Pikkus: 33 min
Režissöör: Badredine Haouari
Originaalkeel: prantsuse
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Prantsusmaa

Ibrahim, Bathily, Martin … Nad ei ela Pariisis, aga Place de la République on nende kohtumispaigaks. Hoides oma pilgu alati nutitelefonil, väntavad need uutmoodi töölised läbi Pariisi vastavalt rakendustest saadud tellimustele.

Režissööri info
Badredine Haouari on õppinud kinokunsti Montpellier’ ülikoolis ja dokumentaalfilmi Les Ateliers Varanis Pariisis. Ta on 10 aastat töötanud täispikkade filmide kostümeerija ja režissööri assistendina. Õpingute ajal pakkusid talle iseäranis huvi direct cinema vormis dokumentaalid, eriti Jean Rouch’ ja Chris Markeri tööd. Nende filmide põhjal tekkis tal soov ka ise režissööri rolli täita.

  • Neljapäeval, 21. märtsil kell 13.15

Džamilija / Djamilia

Aasta: 2018
Pikkus: 84 min
Režissöör: Aminatou Echard
Originaalkeel: inglise, vene
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Kõrgõzstan

Filmi tegevus toimub Kõrgõzstanis, kus otsitakse Tšõngõz Ajtmatovi romaani peategelast. 1958. aastal kirjutatud „Džamilja“ viib meid läbi kogu maa ning teel kohtame mitmete põlvkondade naisi, kes jutustavad meile Džamiljast, noorest naisest, kes rikub Kõrgõzstani sotsiaalseid norme. Temast kõneldes avavad need naised ka ennast ning jutustavad meile oma unistustest, armastusest, soovidest ja vabadusest.
Režissööri info

Aminatou Echard on õppinud etnomusikoloogiat ja kinokunsti. Eksperimentaal- ja dokumentaalfilmikunstnikuna on Aminatou fookus sellel, kuidas ruum muudab inimesi ja kuidas inimesed asustavad ruume. Ta arendab seda ideed edasi, uurides suhet heli ja pildi vahel. Välitööd on tema loomingus olulisel kohal. Olles töötanud neli aastat Boliivias etnomusikoloogia alal, otsustas ta 2006. aastal pöörata uue lehe Kesk-Aasias (Kõrgõzstan, Usbekistan, Kasahstan), hakates koguma pilte ja helisid, et saada aru ruumi ja inimeste vahelisest seosest.

 
  • Reedel, 22. märtsil kell 11.15

Mõtlevad kehad / Les Corps qui pensent
Aasta: 2017
Pikkus: 22 min
Režissöör: Catherine Boutaud
Originaalkeel: prantsuse
Tootjamaa: Prantsusmaa
Filmimispaik: Prantsusmaa

„Kirjutan sulle ühe hingetõmbega. Mu elu võib lihtsalt minema lennata, kui ma ei võitle. Iseenda vastu, selle tuule vastu. Sinuga koos suudaksin torme taluda. Sinu heaks suudaksin torme taluda. Kuna ma ei tea, kust leian end homme, saadan sulle ühe hingetõmbega kogu oma armastuse. Loodan, et tuult jätkub …“ Mu õde oli 15-aastane, kui ta mulle need read kirjutas. Ta põdes anoreksiat. Kümme aastat hiljem tuleme tagasi selle perioodi juurde, mis meid sügavalt lähendas ja mõjutas.


Režissööri info
Catherine Boutaud on sündinud 1986. aastal Prantsusmaal. Ta omandas 2007. aastal kraadi rakenduskunsti alal LISAA kõrgkoolis (Nantes) ning 2011. aastal kino- ja filmikunsti alal ARCO kõrgkoolis Lissabonis. Ta elab ja töötab vaheldumisi Pariisis ja Lissabonis, tegeledes dokumentaalfilmide ja graafilise disainiga.

 

Tartu Maailmafilmi festivali toetab Prantsuse Instituut Eestis

 

 
 
Loe artiklit teises keeles: Français, Русский,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis