Prantsuse krimiklassika linastused Filmimuuseumi Kinoteegis

Eesti Filmimuuseumi Kinoteek

21. Oktoober 2021 / 26. Oktoober 2021

Pirita tee 56, Tallinn

Eesti Filmimuuseumi Kinoteegis linastuvad 21.-26. oktoobril 2021 kolm filmi Prantsuse krimiklassikast: Costa-Gavrase “Magamisvaguni mõrvad”, Jean-Jacques Annaud’ “Roosi nimi” ja Jean-Pierre Melville’i “Punane ring”. “Punase ringi” juhatab sisse võtteplatsi fotograaf André Perlstein, kelle näitus prantsuse kinolegendidest on avatud Filmimuuseumis veebruarini 2022. Koostöös Prantsuse Instituudiga.

 

N, 21.10 kell 18.00 “Magamisvaguni mõrvad” / Compartiment tueurs

Prantsusmaa, 1965
Režissöör: Costa-Gavras
Osades: Simone Signoret, Yves Montand, Jacques Perrin, Catherine Allégret
Pikkus: 95 min
Keeled: prantsuse, inglise, eesti
Programm: Krimiteek

Film linastub koostöös Prantsuse Instituudiga.

Marseille-Pariisi rongis tutvub Bombat kena noormehega, kes peidab end piletikontrolli eest tualetti. Ta pakub noormehele kohta oma magamisvagunis. Kui kõik reisijad hommikul lahkuvad, leitakse üks neist surnuna. Politsei asub kupee reisijaid otsima, ent salapärane mõrvar paistab neist alati sammu võrra ees olevat. Peagi on Bombat ja Daniel ainsad ellujäänud. Hiljem poliitiliste filmidega tuntuks saanud Costa-Gavrase esimene film on meeleolukas žanriharjutus, mille võlu on detailides ja ootamatutes tegelaste sisemonoloogides. Filmis on ka tegelane, kelle ainus ülesanne on esitada pikki vaimukaid politseid halvustavaid monolooge. “Magamisvaguni mõrvad” valab klassikalise krimi mõrvauurimise üle Prantsuse uue laine ideede ja mustvalge sarmiga. Ühtlasi on tegemist koguperefilmiga – kesksetes rollides on nii Simone Signoret’ abikaasa kui tütar.
 
 
 

R, 22.10 kell 18.00 “Roosi nimi”

Originaalpealkiri: Der Name der Rose
Saksamaa-Prantsusmaa-Itaalia, 1986
Režissöör: Jean-Jacques Annaud
Osades: Sean Connery, Christian Slater, Helmut Qualtinger, Michael Lonsdale
Pikkus: 130 min 
Keel: inglise
Subtiitrid: eesti
Teema/programm: Krimiteek

Issanda aastal 1327 reisib frantsiskaani munk Baskerville’i William koos oma õpilase Adsoga uurima kahtlast surma kloostris. Tema saabumine paistab kurjategijat ainult tagant õhutavat ja salapäraselt elust lahkunud vendade nimekiri pikeneb veelgi. Tervele mõistusele tuginev meetod ei ärata jumalakartlikus kogukonnas usaldust. William peab mõistatuse lahendama enne kui saabuvad suurema kogemuse ja mõjusama tööriistakastiga eksperdid – inkvisitsioon. Umberto Eco romaanil tuginev film lõi koha ajaloolistele krimilugudele, kuhu on peagi lisandumas “Apteeker Melchiori” lood. Filmis mõjuvad endiselt haaravalt detailitäpne olustik ja leidlikult lahendatud mõistatused.

Osta pilet

 

T, 26.10 kell 19.00 “Punane ring” / Le cercle rouge

Prantsusmaa, 1970
Režissöör: Jean-Pierre Melville
Osades: Alain Delon, André Bourvil, Yves Montand, Gian Maria Volonté
Pikkus: 140 min
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise, eesti
Teema/programm: Krimiteek

Film linastub koostöös Prantsuse Instituudiga ning sissejuhatuse teeb fotograaf André Perlstein, kes portreteeris filmivõtetel režissööri Jean-Pierre Melville’i ning näitlejaid Alain Deloni, Yves Montand’i, André Bourvili ja François Périer’d. Needsamad fotod on vaatamiseks üleval Perlsteini fotonäitusel prantsuse kinolegendidest, mis on avatud Eesti Filmimuuseumis 26. oktoobrist 2021 kuni veebruarini 2022.

Samal ajal kui Corey vabaneb vanglast Marseille’s, pääseb põgenema ka Vogel. Corey on valvurilt saanud suurepärase vihje juveelipoe tööotsaks. Kohe kui on klaaritud vanad arved Ricoga, asub ta Pariisi poole teele. Saades teada, et patrullid maanteedel on mõeldud põgenenud vangi tabamiseks, jätab ta auto pagasiruumi lahti ja jääb põgenikku ootama. Politseikomissar Mattei, kes pakku pääsenud vangi jälitab, saab peagi aru, et teoksil on midagi suuremat. Nagu ütleb filmi moto, kaks meest, kes on määratud kokku saama, kohtuvad alati punases ringis, ükskõik kuhu viib nende tee. Jean-Pierre Melville’i film on kõigi röövifilmide oluline tähis ja mõjutaja. Sündmustiku kõrval on filmi olulised teemad stiil ja käitumiskood, au ja saatus. Alain Delon ja mitmed prantsuse omaaegsed tippnäitlejad kannavad selle stiili välja hooga, mis haarab kaasa ka 50 aastat hiljem.
 
Linastus on TASUTA!
 
 
Loe artiklit teises keeles: Français,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis