Prantsuse dokid Matsalu loodusfilmide festivalil

Lihula, Pärnu, Rannaküla, Pürksi, Haapsalu

18. September 2019 / 22. September 2019

Matsalu loodusfilmide festival ehk MAFF toimub tänavu juba 17. korda ja pakub taas suurepärast valikut värsketest dokumentaalfilmidest üle maailma. Tulge Matsalusse - filmide teemad on olulised, õhkkond hea ja ümberkaudne loodus imeilus!

Matsalu loodusfilmide festivali eesmärk on tutvustada ja tunnustada uusi loodusfilme ning nende loojaid, pakkuda külastajale võimalust osa saada maailma loodusfilmide paremikust ning suurendada seeläbi vaatajate teadlikkust ja huvi keskkonnateemade vastu.
Festival propageerib looduslähedast ja säästvat elulaadi ning põlisrahvaste sügavalt loodusega seotud traditsioonide austamist ja seda juba 17. aastat järjest!

Festivali filmiprogrammist leiab hea valiku värsketest loodusfilmidest üle maailma ja seekord on kavas ka 10 prantsuse dokki murettekitavast kliimamuutusest Kongo vähetuntud pikakarvaliste šimpansideni.

Prantsuse filmide ajakava ja tutvustus:

LES ANIMAUX EMOTIFS / Emotsionaalsed loomad
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Rémi Demarthon
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 18 min

Sünopsis: Inimkultuuri ajaloo jooksul mõjuvad looduse teatud aspektid lummavalt, teised aga saadavad meile külmavärinad selga. Lääne kultuuris kardetakse kõige rohkem haisid, madusid ja ämblikke, nagu kõike muudki, mis roomab, hiilib või liigub meile võõral viisil. Mida need tunded meie enda kohta räägivad ja kuidas need kujundavad meie suhteid loodusega? Film on filosoofiline teekond meie emotsioonidesse ja loodusesse, mis meiski peitub.

Linastub: Lihula väike saal 19.09 – 14:00

 

ECOSSE, LA QUÊTE DU SAUVAGE / Šotimaa, looduse otsing
Programm: Võistlus B
Režissöör: Laurent Cocherel
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 52 min

Sünopsis: Fotograaf Laurent Cocherel, kes juba 25 aastat tagasi armus Šotimaasse, viib teid oma
salajastesse kohtadesse, osalema vapustavatel loodusnäitustel: otsima saarmaid ja tetri; viibima
merelindude kolooniate keskmes; sukelduma haide ja delfiinidega; kohtuma hirvede, kotkaste ja
veel paljude loomadega.

Linastub: Lihula teatrisaal 19.09 – 14:00

THERMOSTAT CLIMATIQUE / Globaalne termostaat
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Arthur Rifflet
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 53 min

Sünopsis: Õhustiku otsene mõjutamine, aerosoolide süstimine stratosfääri, merepilvede helendamine… Teadlased katsetavad uusi tehnoloogiaid, et aeglustada või isegi tagasi pöörata ülemaailmsed kliimamuutused. Kuidas need töötavad? On see kõik teostatav? Millised on planeedi ohud?

Linastub: Lihula peeglisaal 20.09 – 15:00 ja Lihula väike saal 22.09 – 14:00

MBUDHA, LA SOURCE DES CHIMPANZÉS / Mbudha – šimpanside jälgedel
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Caroline Thirion
Tootjamaa: Prantsusmaa/Belgia
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 52 min

Sünopsis: Kongo Demokraatliku Vabariigi kirdenurgas on endiselt nn punane tsoon, mis on sellisena määratletud alates Kongo teisest sõjast (1998-2002), kuhu pole alates 1999. aastast sisenenud ükski välismaalane. Bioloog Anne Laudisoit ja tema Kongo teadlaste meeskond alustab teadusuuringuid, et tuvastada Kesk-Aafrika viimasel neitsilikul territooriumil elavaid liike. Sinimägede lopsakates, kuid ligipääsmatutes orgudes vohab hämmastav looduslik mitmekesisus. Öeldakse, et seal leidub isegi šimpanse.

Linastub: Lihula teatrisaal 20.09 – 15:00
Film linastub inglise keeles
NB! Kohal on külalised režissöör Caroline Thirion ja peategelane Anne Laudisoit 

FORT COMME UN OURS / Tugev kui karu
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Thierry Robert, Remy Marion
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 52 min

Sünopsis: Inimtsivilisatsioonid on läbi ajaloo elanud karuhirmus ja -imetluses. Nüüd on teadlased avastamas nende olendite bioloogilisi ja füsioloogilisi iseärasusi, mis aitavad lahendada ka inimeste terviseprobleeme – näiteks neerude, neuroloogiliste häirete, osteoporoosi ja rasvumisega seotuid. Kohtume teadlastega, külastame laboreid ja läheme loomade käitumist uurima, et teada saada, kuidas ühel päeval võib karu meie elu murranguliselt muuta!

Linastub: Lihula peeglisaal 20.09 – 16:00

MENACES EN MER DU NORD /  Oht merepõhjas
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Jacques Loeuille
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 52 min

Sünopsis: Põhja- ja Läänemere põhjas lebab umbes kolm miljardit tonni keemiarelva ja tavapärast sõjakolu. Nendest mõlema maailmasõja tunnistajatest on saanud keskkonnale tõeline oht. Kuidas ja miks need relvad merre uputati ja kas nende ülitoksiliste toodete massiline levik on välditav?

Linastub: Lihula peeglisaal 20.09 – 17:00

 

LA VIE SECRÈTE DES ATOLLS / Atollide salaelu
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Manuel Lefevre, Gil Kebaili
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 52 min

Sünopsis: Jälgides kirurgkala vastse kasvu ja arengu erinevaid etappe, viib see film meid avastusretkele Vaikse ookeani väikesaartele, saamaks rohkem teavet ikooniliste mereliikide kohta. Prantsuse Polüneesia atollide laguunid pakuvad selleks rikkalikku tausta, tutvustatakse hulka põnevaid mereelukaid, keda on kaameraga harva filmitud.

Linastub: Lihula väike saal 19.09 – 16:00

 

VERT DE RAGE. Paraguay : les cultures empoisonnées / Rohesõdalased, Paraguai mürgipõlluds
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Martin Boudot
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2019

Sünopsis: Paraguay jutustab meile terve maailma loo. Kariloomade toitmiseks planeedil hävitab kasvav sojaoatööstus riigi metsi ja põhjustab ümbritseval elanikkonnal pestitsiidimürgitust. Teadlased püüavad leida kindlaid tõendeid taimemürkidega kokku puutunud laste geneetiliste kahjustuse kohta. Töö tulemused põhjustavad suuri pealkirju ja käivitavad riikliku arutelu. Rohesõdalaste meeskond jälitab saasteallikaid, uurides selliseid pestitsiidihiiglasi nagu firma Monsanto.

Linastub: Lihula peeglisaal 21.09 – 14:00 ja Lihula väike saal 22.09 – 11:00

Vert de rage : Paraguay, les cultures empoisonnées

Au Paraguay, la culture intensive du soja est synonyme de drames chez les habitants des environs. Mais, pour prouver l'impact des épandages de pesticides, ils ont besoin d'une étude scientifique.

Posted by France tv nature on Kolmapäev, 5. juuni 2019

 

L’HOMME A MANGÉ LA TERRE / AU NOM DU PROGRÈS / Murdepunkt, edusammude ajalugu
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Jean-Robert Viallet
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 99 min

Sünopsis: Vaieldakse, kas inimkond on planeeti pöördumatult muutnud. Kas kivisüsi ja nafta on Maa lõplikud kirstunaelad? Kui oleks valitud teised teed, kas näeks siis planeet välja teistsugune? Viimase kahe sajandi jooksul on edasiminek olnud meie olemasolu põhjuseks, progress on meile andnud paremad elutingimused. Kuid samad edusammud on andnud meile ka napalmi, pestitsiidid, tuumajäätmed ja globaalse soojenemise. Viimase 40 aasta jooksul on ülemaailmne teadlaskond aina tungivamalt välja toonud uuringutest tulenevaid hoiatusi. Uuringutest vastu vaatav karm reaalsus sunnib teadlasi käsitlema tänast kui uut geoloogilist ajastut.

Linastub: Lihula peeglisaal 21.09 – 16:00

PLASTIQUE : LA GRANDE INTOX / Coca-Cola plastikulubadused
Programm: Tavaprogramm
Režissöör: Sandrine Rigaud
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 53 min

Sünopsis: Igas sekundis toodetakse maailmas kümme tonni plasti. 10% sellest jõuab ookeanidesse, mille tulemuseks on ennustused, et 2050. aastaks on meredes rohkem plasti kui kala. Seistes silmitsi selle ülemaailmse nuhtlusega, on üha enam ettevõtteid hakanud lubama taaskasutust, sealhulgas ka Coca-Cola Company, mis müüb igas sekundis üle maailma 4000 plastpudelit. Kas me saame uskuda rahvusvaheliste ettevõtete lubadusi? Ja kas taaskasutus on lahendus? Uurisime ettevõtete lubadusi ja avastasime, et need on samamoodi suhkrut täis, kui nende tooted.

Linastub: Lihula peeglisaal 21.09 – 12:00 ja Lihula väike saal 22.09 – 13:00

Cash Investigation – Plastique, la grande intox

Toutes les 2 secondes, 1 tonne de plastique finit dans les océans. À ce rythme, il pourrait y avoir plus de plastique que de poissons dans la mer en 2050.

Posted by France 2 on Teisipäev, 11. September 2018

 

DANS LA PEAU DE L’OURS / Tasakaal, karunahas
Programm: Võistlus B
Režissöör: Jérôme Fatalot, Victor Jullien, Eve Cerubini
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 27 min

Sünopsis: Karud tantsivad Rumeenia Karpaatides igal aastal. Esivanemate pidustuste ajal kannavad mehed rongkäikudel karunahku. Usutakse, et kiskja julgust ja jõudu on vaja eesseisva aasta raskustele vastu panemiseks. Riigis, kus elab suurim karupopulatsioon Euroopas, on inimesed ja karud olnud sajandeid lähedased naabrid. Tänapäeval on piirid nende territooriumide vahel kadumas. Selle punktini, kus nad vahel põimuvad… Echilibru pakub sissevaadet uue tasakaalu tekkimisesse piirideta maailmas.

Linastub: Lihula teatrisaal 18.09 – 13:00

 

OSTA PASS

Filmiseansid toimuvad Lihula Kultuurikeskuses. Valikut festivalifilmidest saab näha ka Pärnus, Haapsalus, Pürksis ja Rannakülas. Fotoprogrammi üritused toimuvad Lihula mõisas.

Üritus koosneb filmiprogrammist, koolinoortele suunatud loodusharidusprogrammist, loodusfoto- ja kunstinäitustest, fotoprogrammist, seminaridest, töötubadest, meistriklassidest, uusima foto- ja videotehnika esitlustest ja muudest festivaliüritustest.

MAFFil linastub ligi sada uut loodusfilmi üle maailma, millest kolmandik rahvusvahelises võistlusprogrammis. Filmid võistlevad kahes kategoorias: “Loodus” ning “Inimene ja loodus”.

 

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse keele talvekursused 2021

Prantsuse keele kursused toovad talveõhtutesse kultuurisärtsu ja mõnusaid mõtteid! Õppida saab kohapeal Tallinna vanalinnas või e-kursustel, väikestes rühmades või individuaalselt. Meie õpetajad on oma ala professionaalid, kes annavad kvaliteetse põhja algajatele ning lihvivad...

Loe edasi

prantssue keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele individuaalkursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele rühmakursused

“Tagasivaade – Pariis 1991, 1992” – Peeter Langovitsi fotonäitus

22. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

Peeter Langovitsi fotonäitus "Tagasivaade - Pariis 1991, 1992" on koostöös Prantsuse Instituudiga pühendatud Prantsuse-Eesti diplomaatilistele suhete 100. aastapäevale, mida tähistame 26. jaanuaril 2021. Eksponeeritud fotod kujutavad Pariisi eestlaste jaoks märgilisel perioodil, vahetult...

Loe edasi

FotograafiafotonäitusPariisPeeter LangovitsPrantsuse-Eesti diplomaatilised suhted 100Tagasivaade - Pariis 1991-1992

“Kodu ja rahu” Dokfoto Keskuses – Emmanuel Tussore, Anton Ivanov, Alexander Vasilyev

4. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

04.12.2020 - 28.02.2021 on Dokfoto Keskuses avatud näitus "Kodu ja rahu" Süüria sõja temaatikal, mis paneb kokku kõlama kolme kunstniku teosed. Nende seas on eksponeeritud prantsuse kunstniku Emmanuel Tussore'i Aleppo seebist modelleritud installatsioon. Näitust toetab Prantsus Instituut...

Loe edasi

Aleppo seepEmmanuel TussoreJuhan Kuusi Dokfoto KeskusKodu ja rahuNäitus

Järelvaadatav: teemaõhtu “Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algul”

5. jaanuar 2021

26. jaanuaril 2021 tähistame Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäeva! Tähtpäeva eel rändamegi Prantsuse Instituudi teemaõhtuga ajas tagasi: Eesti kunstnikest Pariisis kõneleb sütitavalt Pariisis elav eesti giid Marina Laikjõe. Virtuaalkohtumine toimub...

Loe edasi

Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algulEesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevPrantsuse Instituudi teemaõhtu