Jean-Yves Camus Inimõiguste aastakonverentsil 2018

Inimõiguste aastakonverents 2018

10. Detsember 2018

Tallinn

Jean-Yves Camus, prantsuse politoloog, populistlike ja paremäärmuslike liikumiste ekspert Jean Jaurèsi sihtasutusest, osaleb Inimõiguste aastakonverentsil Tallinnas.

10. detsembril tähistatakse üle maailma rahvusvahelist inimõiguste päeva ja Tallinnas toimub sel puhul iga-aastane Inimõiguste aastakonverents. Kaheksandat korda toimuva konverentsi teema on seekord “Väärtuskonfliktid – 70 a ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni”

Konverentsil osaleb teiste seas Jean-Yves Camus, mainekas Prantsuse politoloog, rahvusvaheliste ja strateegiliste uuringute instituudi (IRIS) teadur, kes uurib radikaalseid ja populistlikke liikumisi. Ta on Pariisis Jean Jaurèsi Sihtasutuse juures tegutseva Radikaalsete poliitiliste liikumiste vaatluskeskuse juht: tegu on ainulaadse uurimisplatvormiga, mille eesmärgiks on kaardistada Euroopas ekstreemsete liikumiste dünaamika valijaskonna, ideoloogiate ja aktivistide kaudu.
Camus on osalenud äärmusliikumisi käsitlevate uurimisgruppide töös, tema sulest või kaasautorina on ilmunud arvukalt publikatsioone. Ta on sagedane esineja nii Prantsuse kirjutavas pressis kui ka televisioonis. Varem on Camus uurinud ka vasakäärmuslikke liikumisi ja islamofoobiat. Ta omandas magistrikraadi Sorbonne’i ülikoolis, lisaks on ta end kaasaegse ajaloo alal täiendanud Prantsuse Kõrgemas Sotsiaalteaduste Instituudis. Lisaks IRIS’ele töötab Jean-Yves Camus Pariisi linnavalitsuse diplomaatilise nõustamise osakonnas.  

Inimõiguste aastakonverents on iga-aastane traditsiooniks saanud üritus, mis toob kokku eri valdkondade, eri tausta ja eri vaadetega eksperdid, kelle üks eesmärke on tagada inimõiguste väärtuste kestmine.

2018. aastal möödub 70 aastat ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmisest. Kaheksandal Inimõiguste konverentsil tuleb juttu väikeriikidest kui võrdsest partnerist, internetist kui tõese informatsiooni väravast, kuid ka internetist kui manipuleerimisvahendist, inimõiguste tulevikust ja olukorrast Idas.

Tänase maailma väärtuskonfliktid on väga mitmetahulised. Esmalt väärtuskonflikt inimõiguste ja äärmusluse vahel: radikaalsetele jõududule jäävad inimõigused jalgu, kuna nad takistavad omavoli ja autoritaarset juhtimist. Samas võib võitlus terrorismiga omakorda tekitada uue väärtuskonflikti: kui palju tohib inimõigusi piirata, et tagada turvalisust?

Teine väärtuskonflikti allikas võib olla riive vabaduse ja võrdsuse vahel. Sellest tuleneb omakorda konflikt inimõigustes endas: kust läheb piir individuaalsete ja kollektiivsete õiguste vahel? Et väärtuskonflikte ületada, peame edendama inimõiguste kaitset ja sallivust. Mitte valikulist sallivust, vaid sallivust kõigi suhtes, kes just jõuga ühiskonnale vastu ei astu.

Inimõiguste aastakonverentsil võtab Jean-Yves Camus sõna vestlusringis “Kas inimõigustel on tulevikku?”
Maailmas, kus tõstab pead sallimatus ja kerkib poliitareenile äärmuslikke populiste, on traditsioonilised inimõigused järjest tagaplaanile tõugatud. Kas inimõigused vajavad uut reguleerimist? Kas populistlik vastandamine, vaadete lahterdamine, ksenofoobne ja misogüünne maailmapilt on märguandeks, et inimõiguste organisatsioonid peaksid leidma uue sünergia nii rahvusvaheliste kui ka kohalike inimõigusliikumiste vahel?

Inimõigused on palju enamat kui poliitiline programm – tänapäeva maailmas tuleb neid vaadelda kui geopoliitilisi, tehnoloogilisi, kultuurilisi, riiklikke strateegiaid, mis tagavad vaba ja võrdse arengu. Lisaks esitavad inimõiguste kaitsele väljakutse uued julgeolekuohud: terrorism, rahvusvahelise õiguse eiramine ning kontrollimatu ebaseaduslik migratsioon, millega kaasneb ka inimkaubandus.

Riigid peavad ühest küljest tagama inimestele uutes oludes julgeoleku, kuid samal ajal ei tohi nad ise ohtu seada inimõigusi. Need on demokraatlike väärtuste kaitsmisel kõige suuremad väljakutsed.

Esinejad:
John Dalhuisen, Inimõiguste ja pagulasküsimuste ekspert, Euroopa Stabiilsusinitsiatiivi (ESI) vanemteadur
Jean-Yves Camus, Politoloog, populistlike ja paremäärmuslike liikumiste ekspert Jean Jaurèsi sihtasutusest
Prof Ph.D Alison Brysk, Rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste ekspert
Nina Reiners, Politoloog, rahvusvahelise õiguse ekspert
Liisa Pakosta, Eesti soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik

Moderaator: Hannes Vallikivi, Advokaat ja õigusteadlane

10. detsembril 2018 Tallinnas Swissotelis
NB! osalemine ainult kutsetega

 

 

 

Loe artiklit teises keeles: Français,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis