Barokkmuusika kontsert “ARMASTUSKIRJAD” Kuressaare piiskopilinnuses

Kuressaare piiskopilinnus

16. Juuni 2017 / 18. Juuni 2017

Lossihoov 1

Kuressaare

Ajatu muusika festivalil Kuressaares 16.–18. juunil kuuleb kauneid armastuslaule 17. sajandi Prantsusmaalt. Kontsert on tasuta!

Olete oodatud 16. juunil kell 21 Kuressaare piiskopilinnusesse (Lossihoov 1) kuulama prantsuse barokkmuusika kontserti “Armastuskirjad”

Metsade sulnist vaikust
katkestab vaid lindude laul,
mida seob armastus.

(H. D’Ambruis “Le doux silence de nos bois”)

Kevadiselt tunnetest tulvil kontserdikavas kuulete armastuslaule 17. sajandi Prantsusmaalt. Kunsti tundeid sõnadesse vormida oli Louis XIII ja Louis XIV armuintriigidest tulvil õukonnas hädavajalik oskus, mis avaldus tolleaegsetes armastuskirjades ja poeesias. Nii kutselised luuletajad (Philippe Quinault, Jean Bouillon jt) kui ka õukondlased ise viljelesid kaunikõlalist lembeluulet, mis üsna pea leidis väljenduse muusikas air de cour (tlk “õukonna laul”) žanri näol.

Meie kava pakub kuulata valiku kaunimatest selle žanri armastustekstidest ning meloodiatest soolohäälele basso continuo saatel. On üsnagi tõenäoline, et nii mõnegi kavas oleva helilooja – Michel Lambert, Honoré D’Ambruis, Joseph Chabanceau de La Barre, Benigne de Bacilly – muusika kõlab Eestis esmakordselt.

Esineb barokkansambel “LaBande” koosseisus:

Helis Naeris (metsosopran)
Anna-Liisa Eller (kannel)
Kaari Uus (viola da gamba)
Kristiina Are (klavessiin)

SISSEPÄÄS TASUTA

Kontserti toetavad Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuurkapita

AJATU MUUSIKA FESTIVAL
kunstiline juht Tiiu Maripuu

https://sites.google.com/site/kmkrondo/

Esinejad:

Barokkansambel “LaBande” kutsuti ellu novembris 2016 pärast mitmeaastast omavahelist koosmängimist. Ansamblisse kuuluvad tänase seisuga Helis Naeris (metsosopran), Melissa Jõesaar (barokkviiul), Reet Sukk (barokkflööt), Anna-Liisa Eller (klavessiin), Kaari Uus (viola da gamba) ja Kristiina Are (klavessiin). Ansambli esimeseks suureks projektiks oli kontserdikava “Armastuskirjad”, mis esmaesitati 2016. aasta kevadel.

Helis Naeris alustas lauluõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof I. Kuuse klassis. Hetkel õpib N. Kuremi lauluklassis. Aastast 2007 on Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja. Osalenud P. Kooij, L. Brauni, K. von Binzeri ja A. Ollinkari meistrikursustel, samuti osalenud North Opera raames meistrikursusel Taanis. Solistina üles astunud R. Joosti,
T. Kaljuste, D. Reussi, M. Minkowski, S. Carringtoni, T. Siitani, K. Putninsi, J. Alperteni ja L. Kaivi käe all.

Anna-Liisa Eller alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakoolis (õp Malle Vihul), aastal 2008 lõpetas ta Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli. 2011. aastal omandas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureusekraadi ning 2014. aastal samas magistrikraadi cum laude dots Kristi Mühlingu kandleklassis. Aastal 2013 täiendas ta end Lyoni Kõrgemas Riiklikus Muusika ja Tantsu Konservatooriumi varajase muusika osakonnas prof Yves Rechsteineri juhendamisel ning 2013–2014 Trossingeni Muusikakõrgkooli varajase muusika osakonnas prof Rolf Lislevandi juhendamisel. Alates 2016. aasta sügisest jätkab Anna-Liisa õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris prof Toomas Siitani ja prof Imbi Tarumi juhendamisel. Anna-Liisa on saavutanud silmapaistvaid tulemusi mitmetel konkurssidel nii Eestis kui välismaal, teiste seas esikohad 2008. aastal Vilniuses ja 2011. aastal Helsingis rahvusvaheliseltel kandlekonkurssidel, millest viimasel ta pälvis ka Koistinen kantele eripreemia.
Alates 2010. aastast õpetab Anna-Liisa Eller kannelt Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja 2016. aastast Tallinna Muusikakoolis. Tema erihuviks on varajane muusika ja kaasaegne muusika. Ta on esinenud arvukatel muusikafestivalidel Eestis, Leedus, Poolas, Austrias, Hispaanias, Itaalias, Saksamaal, Norras ja Prantsusmaal. Ta on osalenud mitmete Eesti ja rahvusvaheliste varajase muusika ansamblite töös, seda nii solisti kui ansamblistina. Anna-Liisat seob aktiivne koostöö ansamblitega Supersonus (aastal 2017 valmib ansambli esikplaat koostöös plaadifirmaga ECM), Kapsberger, Oni Wytars, Vox Clamantis, Floridante, Rondellus, Corelli Barokkorkester jt.

Kaari Uus alustas muusikaõpinguid Kuressaare Muusikakoolis plokkflöödi erialal. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias viola da gamba’t (juh Markkus Kuikka) ja nyckelharpat (juh Karoliina Kreintaal). Ta on täiendanud end Šveitsis, Baselis gambamängijate Sergio Alvarese ning Rebeka Ruso juures.
Kaari Uus tegeleb põhiliselt barokkmuusikaga, kuid teda paeluvad ka teised muusikastiilid. – keskaja- ja folkmuusika. On osalenud folkmetal bändis ja võtnud osa Estonian Folk Orchestra tööst. Tudengieurovisioonil 2012 koostöös rokkbändiga Kristel Aaslaid & KTCB võideti Grand Prix.
Kaari Uus on üles astunud koos Kristo Käo, Reet Suka, Kristi Saare, Johannes Christopher Staaki, ansambel Triskele, Astrid Böning-Nõlvaku, Credo-Allika kammerkoori, Maarja Perensi ning paljude teistega. On osalenud Tartu Hansapäevadel, Jazzkaarel, Viljandi Folgil, Valmiera Talvefestivalil, vanamuusikafestivalil “Ceciliana”, Kuressaare Lossipäevadel, Viljandi Vanamuusikafestivalil ning Regiöö festivalil Tartus.

Kristiina Are alustas klavessiiniõpinguid esmakursuslasena tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Imbi Tarumi juhendamisel 1991. aastal. 1994–1998 õppis Pariisi Erik Satie konservatooriumis Elisabeth Joyé klavessiiniklassis, mille lõpetas kõrgeima tunnustusega 1er prix avec la félicitation du jury. Aastal 2015 omandas magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, 2016. aasta sügisest jätkab õpinguid EMTA doktorantuuris.
Kristiina Are muusikuks kujunemist on peale tema otseste juhendajate mõjutanud oluliselt mitmed rahvusvaheliselt tunnustatud interpreedid ja muusikateadlased: Pierre Hantai, Edoardo Bellotti, Joel Speerstra jt.
Aastatel 1999–2009 sidus Kristiina Are koostöö klavessinist Ene Naelaga, 2005–2015 tegeles aktiivselt pedagoogitööga Tallinna Muusikakeskkoolis ja Rakvere muusika- ja kunstikoolis KAUR. Ta on õpetanud klavessiini ja basso continuot Ajalooliste klahvpillide- ja orkestrilaagris alates aastast 2000.Viimasel ajal on tihenenud koostöö mitmete eesti barokkmuusikutega: Reet Sukk, Melissa Jõesaar, Kaari Uus, Anna-Liisa Eller, Helis Naeris jt.
Kristiina Are on Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti juhatuse ja Eesti Interpreetide Liidu liige.

Loe artiklit teises keeles: Français, English,

Prantsuse keele kursused | Kevad ja suvi 2024

Suvel ootab Prantsuse Instituut nii algajaid kui ka edasijõudnuid intensiivkursustele, õpitubadesse ja tasemekursustele! Lapsed leiavad põnevaid tegevusi keelelaagris. Kursused toimuvad Tallinna vanalinnas, ent ühtlasi on võimalus liituda e-õppega. Kursuste valik täieneb. Bienvenue...

Loe edasi

e-kursusedlaste prantsuse keele kursusedlaste prantsuse keele laagerlaste prantsuse keele õpitubaPrantsuse Instituut Eestisprantsuse keelprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele intensiivkursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpe

Eiffel Ristna tuletornis

1. Mai 2024 / 31. Oktoober 2024

EIFFEL RISTNA TULETORNIS Ristna tuletorni 150 juubeliaastale pühendatud interaktiivne hüpiknäitus Ristna tuletornis 1.5-31.10.2024 Kõpu poolsaarel Hiiumaa läänetipus kõrgub Ristna tuletorn, mille rajamisest möödub tänavu 150 aastat. Sagedaste ududega Soome lahes, kus meremehed tihti...

Loe edasi

EiffelRistna tuletorn

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis