Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

Kino Sõprus

16. Jaanuar 2022 / 30. Jaanuar 2022

Vana-Posti 8, Tallinn

Jaanuaris toovad Prantsuse Instituut ja Kino Sõprus esimest korda eesti publikuni valiku Aafrika kinoklassika pärlitest! Aafrika fookusega eriprogrammi “Püha Sõprus” avab 16. jaanuaril Senegali kultusfilm “Touki-Bouki”, mida peetakse ka üheks esimeseks Aafrika avangardfilmiks. 23. jaanuaril linastuvad kolm 1960ndate lühifilmi Nigerist ja Côte d’Ivoire’ist: “Cabascabo”, “Seikleja tagasitulek” ja “Üksilduse düünil”. Lõppakordi annab 30. jaanuaril Uganda märul “Kes tappis kapten Alexi?”. Piletid on peagi saadaval Sõpruse kodulehel.

 

P, 16.01.2022 “Touki-Bouki”

Senegal, 1973
Režissöör: Djibril Diop Mambéty
Keel: wolof, prantsuse
Subtiitrid: inglise
1h 35min

Senegali kultusfilmi “Touki-Bouki” peetakse üheks esimeseks Aafrika avangardfilmiks ja selle režisööri Djibril Diop Mambétyd on võrreldud Jean-Luc Godard’iga. 1973. aastaks, mil “Touki-Bouki” välja tuli, oli Aafrika riikides tehtud umbes 15 filmi, mis käsitlesid teemadena enamjaolt koloniaalminevikku, vabadusliikumisi, kultuurilist assimilatsiooni või äsja iseseisvunud riikide probleeme. Mambéty käekiri erines sellest mõnevõrra, tegeledes sotsiaalpoliitiliste teemadega vabamal ja poeetilisemal viisil. Režissöör öelnud: “Mind huvitavad marginaliseeritud inimesed, sest usun, et nad teevad kogukonna arenguks rohkem kui konformistid. Marginaliseeritud inimesed loovad sideme kogukonna ja laiema maailma vahel. “Touki-Bouki” tegelased huvitavad mind, sest nende unistused pole tavaliste inimeste omad. Anta ja Mory ei unista losside ehitamisest Aafrikas, vaid mingisuguse kauge, meredetaguse Atlantise leidmisest. /—/ Mory ja Anta unistused panid neid end tundma võõrastena omal maal.” Kinopublik satub Dakari tänavail seiklema koos noore armastajapaariga, kelle unistus on iga hinna eest Pariisi pääseda. Prohvetlik film, mis pole 1973. aasta Senegali ühiskonda portreteerides kaugel tänapäeva reaalsusest.

Noor karjane Mory, kes on tulnud Dakari oma loomi tapamajadele müüma, kohtub seal revolutsionäärist tudengineiu Antaga. Mõlemad proovivad iga hinna eest Pariisi sõiduks raha kokku saada. Pärast mitmeid seiklusi ja vahejuhtumeid avanebki neil võimalus Prantsusmaale suunduvale laevale astuda. Viimasel hetkel keeldub aga Mory põgenemisest järjekordsesse miraaži.

PILETID

Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

 

P, 23.01.2022 Valik lühifilme

“Cabascabo”

Niger, 1969
Režissöör: Oumarou Ganda
Keel: prantsuse, zarma
Subtiitrid: inglise
45 min

Aafrika laskur, kes saadeti prantsuse ekspeditsioonikorpusega Indohiinasse, naaseb demobilisatsiooni korras ja rikkaks saanuna Nigerisse. Inimesed otsivad tema seltskonda, teda kummardatakse. Olles aga liiga helde, laseb ta raha ruttu tuulde ning avastab end peagi sõpradest hüljatuna. “Cabascabo” on režissööri Oumarou Ganda vastus Jean Rouchi filmile “Moi, un noir” / “I, a negro”, kus Ganda mängis iseennast, Senegali kütti Indohiina sõjas.

Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

 

“Seikleja tagasitulek” / Le retour d’un aventurier

Niger, 1966
Režissöör: Moustapha Alassane
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise
34 min

Jimmy saabub tagasi Ameerika-reisilt Nigeri kodukülasse. Kingitusena toob ta sõpradele kaasa Metsiku Lääne kauboide kostüümid. Ameeriklaste moodi riides, pole nende nimed enam Kali, Ibrahim või Boubakar, vaid Black Cooper, James Kelly ja Kuninganna Christine. Kujutades ette, milline üks tõeline kauboide bande olema peaks, hakkavad nad rüüstama oma kodukanti, kutsudes esile külaelanike meelepaha.

Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

 

“Üksilduse düünil” / Sur la dune de la solitude

Côte d’Ivoire, 1964
Režissöör: Timité Bassori
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise
32 min

Film põhineb legendil, mille järgi võrgutab veejumalanna Mamy Watta inimolendeid. Ühel õhtul kohtuvad laguuni kaldal kaks noort. Nad saavad tuttavaks ja veedavad öö koos. Hommikul on naine aga kadunud. Kurioossel kombel näeb mees tema nägu veidi hiljem uuesti… surivoodil.

Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

PILETID

 

Institut français

Loe artiklit teises keeles: Français,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis