Pauline Curnier Jardin (FR) | EKKM-i näitus “Meduusa naer”

EKKM

27. Oktoober 2023 / 17. Detsember 2023

Kursi 5, Tallinn

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis EKKM on 27. oktoobrist kuni 17. detsembrini 2023 avatud rahvusvaheline grupinäitus “Meduusa naer”, kus videoinstallatsiooniga osaleb ka prantsuse kunstnik Pauline Curnier Jardin.

 

Rahvusvaheline grupinäitus „Meduusa naer“ keskendub sellele, millistes sotsiaal-kultuurilistes tingimustes ja mõjuväljas on naised. Täpsemalt sellele, kuidas kogevad naised ning end naisena identifitseerivad inimesed oma keha ja seksuaalsust patriarhaalses maailmas. Väljapaneku eesmärk on pakkuda alternatiive visuaalkultuuris levinud naiste kujutamise viisidele. Samuti esitleda erinevaid nägemusi sellest, mida tajuvad naised läbi oma silmade – mis neid piirab, mida nad ihaldavad ja mis köidab nende pilku.

Maria Helen Kändi kureeritud näitusel „Meduusa naer“ eksponeeritud kunstiteosed kutsuvad kriitiliselt mõtlema, kuidas on naised olnud (kunsti)ajalooliselt allutatud meestele ja nende kujutlustele. Samuti analüüsima, kuidas tänagi esitletakse naisi meediaruumis võrdlemisi ühetaoliselt ja üldistavalt. Näituse nimi on laen feministliku autori Hélène Cixous‘ legendaarse essee „Meduusa naer“ (1975) pealkirjast. Antud tekstis julgustab Cixous naisi oma keha meeste nägemuste kammitsatest enesele tagasi võtma, oma seksuaalsust vabalt väljendama ning keha kaudu kirjutama, et toimuks emantsipeerumine. Kantuna Cixous’ tekstist leidub näitusel „Meduusa naer“ mitmekesisemaid käsitlusi naistest kui seda on müstilised veetlevad olevused või kurjad nõiad. Mineviku müütide ümbermõtestamisel ja uute kujundite välja pakkumisega on võimalik aktsepteerida erinevaid kehasid ja naiseks olemise kogemusi.

Osalevad kunstnikud Salla Tykkä ja Chupan Atashi väljendavad allutatuse kogemusi, puudutades pilgu, perspektiivi ja võimuga seotud küsimusi. Pauline Curnier Jardin ja Ly Lestberg kummutavad stereotüüpseid arusaamu naiste rollidest ja suhtest enda kehaga, andes väärtust vananevale kehale. Terje Ojaver ja Kris Lemsalu lähenevad naiselikkusele mänguliselt, tuues esile naiste väe kunstnike endi loodud stseenide ning tegelastega. Anna-Stina Treumundi ning Young Joon Kwaki looming kannustab väljendama lesbilist iha ja pakub võimalusi emantsipatsiooniks kõikidele, sõltumata seksuaalsest sättumusest või soolisest identiteedist.

Täpsem info

 

Pauline Curnier Jardin

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis