Näitus “100 aastat Molière’i fotodel” Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

12. Oktoober 2022 / 4. Detsember 2022

Müürivahe 12, Tallinn

Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis on avatud koostöös Prantsuse Instituudiga sündinud näitus “100 aastat Molière’i fotodel”. Fotosid täiendavad kostüümid, kingad ja kübarad. Näitus on avatud 12.10 – 04.12.2022.

 

“Jean-Baptiste Poquelin ehk MOLIÈRE sündis 1622 ja suri 1673 pärast seda, kui oli laval neljandat korda “Ebahaiget” etendanud. 400 aastat pärast sündi ja 350 aastat pärast surma elab Molière, maailma üks tõlgituim, mängituim ja hinnatuim dramaturg, endiselt edasi, tuues oma loominguga naeru, emotsioone ja mängurõõmu. Käesolev näitus kutsub avastama saja aasta jooksul Eesti teatrites lavastatud Molière’i näidendeid, mille fotomaterjal pärineb teatri- ja muusikamuuseumi arhiividest.

Molière’i isik kehastab ühteaegu näitlejat, teatri suursugusust, kunstniku vabadust ja trupivaimu. Tema looming mängib eesti teatri ajaloos olulist rolli, kusjuures enamikku tema näidendeist on siin tõlgitud ja lavastatud. Esimest korda jõudis Molière eesti teatri lavale 1886. aastal August Wiera aegses Vanemuises, kui mängiti lavastust “Ihnus”. Eesti kutselises teatris täitub Molière’i näidendi esmalavastusest peatselt sada aastat. 1923. aastal Draamateatris toiminud Molière’i õhtul etendusid“George Dandin ehk Õnnetu abielumees” ja “Lendav arst”. Samal aastal jõudis Estonia teatris lavale “Ihnus”.

Teatri- ja muusikamuuseum ning Prantsuse Instituut Eestis kutsuvad teid fotorännakule, mis viib meid ajas tagasi tuttavate nägude ja lavastuste juurde. Nõnda avaldame Prantsuse Instituudi 30. juubeli puhul austust nii Molière’ile kui ka tema lavastajatele, etendajatele ja fotograafidele.

Meie teed ristuvad Harpagoni, härra Jourdaini, Nicole’i, Dorimène’i, Sganarelle’i, Elvira, Arnolphe’i, Argante’i ja Alceste’iga, me kohtume Toomas Tondu, Salme Reegi, Aino Talvi, Juhan Viidingu, perekond Petersonide, Anu Lambi, Elmo Nüganeni, Ülle Kaljuste, Rein Oja, Liina Olmaru ja paljude teistega.

Selle eest võlgneme tänu konservaatoritele, dokumentalistidele, kogu muuseumiperele, annetajatele ning ajaloo ja teatri kirglikele huvilistele. Võlgneme tänu teatrifotograafidele, kes lubavad meil olla tunnistajaiks Molière’i universaalsusele.”

Éric Bultel, Prantsuse Instituudi direktor

 

Näituse koostaja: Ulla Kihva
Kujundaja: Ulla Kihva, Aime Andresson
Täname: Kadri Varblane, Koit Annus, Riho Ints, Simmo Priks, Mart Laul, Annely Kaldoja, Theodora Kormpaki, Dora Catheline, Lilja Blumenfeld
Fotod ja esemed: Eesti Teatri-ja Muusikamuuseum, Eesti Draamateater

 

ERR’i kultuuriuudised näitusest. Loe siit.
 
100 aastat Molière'i fotodel
Näituse postril on Salme Reek ja Aleksander Mägi. “Ebahaige”, Eesti Draamateater 1936. Foto: Parikas.
 
100 aastat Molière'i fotodel
Näitleja Toomas Tondu. “Ihnus”, Estonia 1923. Foto: Parikas.
Loe artiklit teises keeles: Français,

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF