Prantsuse kinoklassika nädalalõpp Artises

Kino Artis

12. Veebruar 2021 / 14. Veebruar 2021

Estonia pst 9, Tallinn

Artise kohvikus avatud André Perlsteini fotonäituse „Prantsuse kinolegendid“ äratab ellu Prantsuse kinoklassika nädalalõpp 12.–14. veebruaril! Ekraanile tulevad kolm hoolega valitud Prantsuse kino uue laine filmi, milles teevad kaasa mitmed staarid Perlsteini fotodelt. Näitust korraldab ning linastusi toetab Prantsuse Instituut Eestis.

 

12.02 „Punane ring” („Le cercle rouge”, 1970)

Kõigi aegade elegantseim kriminull!
Rež: Jean-Pierre Melville. Osades: Alain Delon, Yves Montand, André Bourvil, Français Périer.
Prantsuse keeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega

PILETID

Kolme bandiidi – endise politseiniku, gangsteri ning põgenenud vangi – teed ristuvad ja nad otsustavad toime panna sajandi röövi, tungides keset ööd juveeliärisse. Mattei, kõrgelt hinnatud politseiinspektor, võtab nõuks nad nurka ajada. Pärast röövi peab trio noosist kuidagi vabanema, mis pole aga sugugi lihtne ülesanne, kuna juveelid on lihtsasti äratuntavad. Kui tavapärane vahendaja tehingust loobub, langevad nad Mattei seatud lõksu. Ent kuidas nad sinnamaani jõudsid ja millised on igaühe tegelikud motiivid?

Kinoklassikasse kuuluva “Punase ringi” režissöör on Jean-Pierre Melville, Prantsuse uue laine ristiisa, kes sai üle maailma kuulsaks oma ajatute, stiilste ja väljakutsuvalt eksistentsialistlike krimidraamadega. Osades teevad kaasa legendaarsed Alain Delon, Yves Montand, Bourvil ja Maria Volontè. Artise ekraanile jõuab “Punase ringi” restaureeritud versioon.

Artises avatud André Perlsteini fotonäitusel saab muuhulgas näha jäädvustusi “Punase ringi” võtteplatsi telgitagustest!

Treiler

Prantsuse kinoklassika nädalalõpp Artises

 

13.02 „Cléo 5-st 7-ni” („Cléo de 5 à 7”, 1962)

Prantsuse uue laine ikoonilisemaid filme. 
Rež: Agnès Varda. Osades: Corinne Marchand, Michel Legrand jt.
Prantsuse keeles ingliskeelsete subtiitritega

PILETID

Kaunis lauljanna Cléo ootab arstilt analüüside tulemusi. Umbusk ja hirm, Rivoli tänav ja Café de Dôme, koketerii ja äng, kodu ja Montsouris’ park – nõnda mööduvad Cléo elust üheksakümmend eriskummalist minutit, mille vaataja koos temaga kaasa teeb. Naise silmad ümbritsevale maailmale aitavad avada tema armuke, muusik, sõbratar ning sõdur.

1962. aastal valminud ja Cannes’i filmifestivalil suurt menu nautinud “Cléo 5-st 7-ni” on Prantsuse uue laine üks ikoonilisemaid filme. Agnès Varda tundlik režissööripilk tuletab selle võrratu teosega meile meelde elu ilu, võlu ja haprust, pannes hellusega vaatama inimestele meie ümber. Osades teevad kaasa Corinne Marchand, Michel Legrand, Antoine Bourseillet jt. Filmimuusika autor on Michel Legrand.

Treiler

Prantsuse kinoklassika nädalalõpp Artises

 

14.02 „Mees ja naine” („Un homme et une femme”, 1966)

Maailmakuulsa muusikaga legendaarne armastuslugu. 
Rež: Claude Lelouch. Osades: Anouk Aimée, Jean-Louis Trintignant.
Prantsuse keeles eesti- ja venekeelsete subtiitritega

PILETID

Nad ei ole enam verinoored, neil on lapsed, selja taga traagiliselt lõppenud suhted. Mees (Jean-Louis Trintignant) on rallisõitja, naine (Anouk Aimée) töötab filmitööstuses. Nad kohtuvad juhuslikult. See kohtumine viib sõpruseni. Sõprusest sünnib sümpaatia ja tunded muutuvad aina tugevamaks.

Imeliste kaadritega legendaarse linaloo taustal kõlab Francis Lai maailmakuulus muusika. Film võeti üles värviliste, must-valgete ja seepia värvi kaadrites. Ekraanile jõuab restaureeritud versioon.

“Mees ja naine” võitis 1966. aastal Cannes’ filmifestivali peaauhinna Kuldse Palmioksa. Samuti võitis film parima võõrkeelse filmi ja parima algupärase käsikirja Oscari.

1986. aastal ilmus filmile järg “Mees ja naine: 20 aastat hiljem”. 2019. aastal valmis film „Parimad aastad meie elus“, kus mees (Jean-Louis Trintignant) ja naine (Anouk Aimée) on vanuses 80+.

Treiler

Prantsuse kinoklassika nädalalõpp Artises

 

Seniks kuni André Perlstein ise Eestisse külla tuleb, saadab ta eesti publikule soojasid tervitusi video vahendusel, jagades ühtlasi „Punase ringi” – kinoklassika nädalalõpu avafilmi – legendaarse foto saamislugu! Loe lähemalt näituse kohta siit.

Video © Avril Tembouret – DR / Photo © André Perlstein – DR

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse filmid MAFF-il 2023

20. September 2023 / 1. Oktoober 2023

Matsalu loodusfilmide festival toimub 20. septembrist 1. oktoobrini 2023 Lihulas ja üle Eesti! Kavas on 9 Prantsuse dokumentaali, millest võistlusprogrammi finalistide hulgas linastub 4. Festivali avab Prantsuse film "Valge unistus" Yukoni kargetest, ekstreemsetest maastikest. Toetab Prantsuse...

Loe edasi

MAFFMatsalu Loodusfilmide Festival

Prantsuse keele kursused | Sügis 2023

Prantsuse Instituut ootab nii algajaid kui ka edasijõudnuid prantsuse keele huvilisi uutele tasemekursustele. Lastele ja noortele pakume erikursusi ja õpitube. Tunnid toimuvad Tallinna vanalinnas, ent ühtlasi on võimalus liituda e-õppega. Kursuste valik täieneb. Bienvenue...

Loe edasi

e-kursusedlaste prantsuse keele õpitubaPrantsuse Instituut Eestisprantsuse keelprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele intensiivkursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpe

Maeterlincki, Debussy ja “Pelléasi ja Mélisande’i” radadel | Näitus Rahvusooper Estonias

Rahvusooperis Estonia on alates 30. augustist 2023 avatud rahvusvaheline koostöönäitus, mis on pühendatud prantsuse helilooja Claude Debussy ooperile „Pelléas ja Mélisande“ ning selle aluseks oleva samanimelise näidendi autorile, belgia kirjanikule Maurice Maeterlinckile. Näitus jääb...

Loe edasi

AMLClaude DebussyEesti Teatri- ja MuusikamuuseumKirjandusarhiiv ja -muuseum BrüsselisLa MonnaieMaurice MaeterlinckPelléas ja MélisandePrantsuse Instituut EestisRahvusooper EstoniaWallonie Bruxelles-International