Cannes’i filmifestivalist ja 2019. aasta võitjatest

Maikuus tähistati Prantsusmaal juba 72. korda filmimaailma suursündmust – Cannes’i filmifestivali!

 

72 aastat ajalugu

Mõte Cannes’i filmifestivalist sündis tegelikult juba 1938. aastal, eesmärgiga pakkuda vastukaalu Veneetsia filmifestivalile, tolle aja suurimale, ning võidelda fašismiohuga. 1939. aasta septembris oli Cannes esimesteks pidustusteks valmis – aupresidendina oli kohale palutud isegi Louis Lumière, kinematograafia isa -, aga ajaloosündmuste kulg läks teist rada. Festivali inauguratsioonipäevana kavandatud 1. septembrit 1939 mäletame hoopis päevana, mil Saksa väed Poolasse tungisid. 3. septembril kuulutasid Suurbritannia ja Prantsusmaa Saksamaale sõja.

Tuli oodata Teise maailmasõja lõppu, et festival 1946. aastal viimaks alguse saaks. Juba siis olid kohal kinomaailma suurkujud, nagu Roberto Rossellini, Walt Disney ja Jean Renoir. Tõeliselt tuntuks muutus festival aga 1950. aastatel tänu paljudele rahvusvahelistele filmitähtedele, kes Cannes’i kohale sõitsid – Kirk Douglas, Sophia Loren, Brigitte Bardot, Cary Grant, Romy Schneider, Alain Delon, Simone Signoret, Gina Lollobrigida, Pablo Picasso ja paljud teised. Muide, ameerika kuulsa näitlejanna Grace Kelly ja Monaco vürst Rainier leidsid teineteist just Cannes’i filmifestivalil.

 

Milleks Cannes’i filmifestival?

Eksklusiivne kvaliteetprogramm, mis juba avaldamise hetkel palju põnevust tekitab, rahvusvahelised staarid, legendaarsed trepid ja glamuurne punane vaip – kõik see on teinud Cannes’i filmifestivalist maailma ühe kajastatuima ning prestiižseima kultuurisündmuse. Prestiižil ja kõval tähelepanul on omakorda märkimisväärne mõju müüginumbritele.

Cannes on oluline kohtumispaik filmimaailma professionaalidele. 12 000 osalejaga on see praegu maailma juhtiv filmiturg, kus saavad kokku levitajad, ostjad, produtsentid ja teised tegijad, et sidemeid luua, infot vahetada, läbirääkimisi pidada ning uusi uksi avada.

Festivali eesmärk on olnud algusest peale kinokunsti väärtustada ning (uusi) talente esile tõsta. Kahenädalase filmipeo jooksul linastuvad nii võistlusprogrammi kui ka võistlusprogrammi välised filmid. Võistlusprogrammi žüriisse kuuluvad režissöörid, näitlejad, ajakirjanikud ja kirjanikud, esimeheks oli tänavu mehhiko režissöör Alejandro González Iñárritu.

Kuigi põhivõistlusprogramm ja legendaarne Kuldne Palmioks on endiselt tähelepanu keskmes, pakub festival ka arvukaid kõrvalprogramme. Tavapublik on samuti oodatud festivalimenust osa saama – igal õhtul toimuvad Cinéma de la Plage‘il ehk rannakinos kõigile avatud seansid.

 

2019. aasta võitjad

Tänavu pälvis Kuldse Palmioksa Bong Joon-ho film “Parasiit”. Esimest korda läks see Lõuna-Koreasse.

Auhinna parima meespeaosa eest pälvis Antonio Banderas ja naispeaosa eest Emily Beecham.

Prantsusmaa sai kaks auhinda: Céline Sciamma “Põleva naise portree” pälvis parima stsenaariumi preemia ning Ladj Ly “Hüljatud” žüriipreemia. (Muide, kas teadsite, et ükski film ei või Cannes’is saada rohkem kui ühe auhinna?)

Elutööpreemiaga pärjati prantsuse näitleja Alain Delon. 

 

Loe veel: Tristan Priimägi ERR-ile kokkuvõtvalt 2019. aasta festivalist

Prantsuse Instituudi blogi

Loe artiklit teises keeles: Français,

Tõlkija Triinu Tamm pälvis Prantsuse riikliku Kunstide ja Kirjanduse ohvitserijärgu ordeni

28. veebruar 2024

Tõlkija ja Loomingu Raamatukogu peatoimetaja Triinu Tamm pälvis Prantsusmaa riikliku Kunstide ja Kirjanduse ohvitserijärgu ordeni, mille andis üle Prantsuse suursaadik Emmanuel Mignot pidulikul vastuvõtul Prantsuse residentsis. Ühtlasi tutvustas Triinu Tamm oma värskeimat tõlget, eestindust...

Loe edasi

Michel Houellebecq "Häving"ohvitserikraadprantsuse kirjandusPrantsuse Kunstide ja Kirjanduse ordentõlgetõlkimineTriinu Tamm

Eesti keeles on ilmunud Prousti “Õitsvate neidude varjus”

17. august 2022

Kirjastuses Varrak on ilmunud "Hieronymuse" sarjas Marcel Prousti “Õitsvate neidude varjus”, mille on prantsuse keelest tõlkinud Anti Saar.   Marcel Proust “Õitsvate neidude varjus” / “À l'ombre des jeunes filles en fleurs” Prantsuse keelest tõlkinud Anti Saar, toimetanud...

Loe edasi

À l'ombre des jeunes filles en fleurAnti SaarMarcel ProustÕitsvate neidude varjusprantsuse kirjandusSari "Hieronymus"Varrak