Prantsuse uus laine kinos Sõprus

Kino Sõprus

5. Detsember 2022 / 10. Detsember 2022

Vana-Posti 8, Tallinn

Prantsuse Instituut ja Kino Sõprus lõpetavad Euroopa filmikuu pidulikult Prantsuse uue lainega! 5.-10. detsembril 2022 jõuavad ekraanile Truffaut’, Varda, Demy, Melville’i, Rivette’i ja Godard’i valitud filmid. Filmid linastuvad prantsuse keeles ingliskeelsete subtiitritega.

 

05.12 kell 19 “Jules ja Jim” / Jules et Jim

Jules ja Jim on kaks sõpra ning kunstnikku, austerlane ja prantslane, kelle armastus ühe ning sama naise vastu kestab üle kahekümne aasta, Esimese maailmasõja eel, ajal ja järel. Poeetiline filmikeel ning dokumentaalsete ja mänguliste kaadrite esitamine läbisegi on kriitikutele andnud põhjust seda nimetada kubismiks filmikunstis. Film on Prantsuse filmikunsti uue laine silmapaistvamaid teoseid, selle teooria rajaja režissöör François Truffaut oli filmikriitik ja -teoreetik, lavastaja, stsenarist, näitleja. Suur osa tema loomingust kuulub maailma filmikunsti paremikku. Naispeaosas legendaarne Prantsuse näitlejatar Jeanne Moreau.

Prantsusmaa, 1962
Režissöör: François Truffaut
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

 

06.12 kell 19 “Cléo 5-st 7-ni” / Cléo de 5 à 7

Kaunis lauljanna Cléo ootab arstilt analüüside tulemusi. Umbusk ja hirm, Rivoli tänav ja Café de Dôme, koketerii ja äng, kodu ja Montsouris’ park – nõnda mööduvad Cléo elust üheksakümmend eriskummalist minutit, mille vaataja koos temaga kaasa teeb. Naise silmad ümbritsevale maailmale aitavad avada tema armuke, muusik, sõbratar ning sõdur.

1962. aastal valminud ja Cannes’i filmifestivalil suurt menu nautinud “Cléo 5-st 7-ni” on Prantsuse uue laine üks ikoonilisemaid filme. Agnès Varda tundlik režissööripilk tuletab selle võrratu teosega meile meelde elu ilu, võlu ja haprust, pannes hellusega vaatama inimestele meie ümber. Osades teevad kaasa Corinne Marchand, Michel Legrand, Antoine Bourseillet jt. Filmimuusika autor on Michel Legrand.

Prantsusmaa, 1962
Režissöör: Agnès Varda
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

 

07.12 kell 19 “Cherbourg’i vihmavarjud” / Les parapluies de Cherbourg

Prantsuse uue laine helgeima autori Jacques Demy film “Cherbourg’i vihmavarjud” on üks kõigi aegade kaunimaid armastusfilme – tõeline monument rikutud õnnele ja kaotatud lootusele. Läbi muusika, värvide ja lummava fotograafia on Demy loonud tõelise muinasjutumaailma kus armastus ja kahetsus on sama reaalsed kui päikesepaiste ja vihmapiisad. Lesestunud vihmavarjumüüja 17-aastane tütar Geneviève (Catherine Deneuve) armub lootusetult automehaanikust Guysse (Nino Castelnuovo), kes peab pärast koosveedetud ööd kohe Alžeeriasse sõtta minema. Teateid mehest saabub üha harvem, Geneviève aga avastab, et ootab last. Kui neiu pärast sõda Guyga kohtub, on nende mõlema elus palju muutunud.

Režissöör-stsenarist Jacques Demyst tegi film iidoli ning noorest Catherine Deneuve’ist staari. “Cherbourg’i vihmavarjud” tekitas valmimisaastal oma novaatorlusega Cannes’is furoori ja muutus ülipopulaarseks kõikjal maailmas. Film võitis 1964. aastal Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksa ning kandideeris Oscarile kokku viies kategoorias.

Prantsusmaa, 1964
Režissöör: Jacques Demy
Keel: prantsuse, inglise
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

 

08.12 kell 19 “Nuhk” / Le Doulos

Pärast vanglast vabanemist õiendab Maurice Faugel mõned vanad arved ja hakkab oma sõbra Silieniga uut murdvargust ette valmistama. Ta ei tea, et Silienil on küljes nuhi reputatsioon…

Prantsusmaa, 1962
Režissöör: Jean-Pierre Melville
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

 

09.12 kell 19 “Pariis kuulub meile” / Paris nous appartient

Anne Goupil on kirjandustudeng 1957. aasta Pariisis. Vanem vend Pierre võtab ta kaasa peole, mille külaliste seas on kodumaalt Ameerikast makartismi eest pagenud Philip Kaufman ja teatridirektor Gerard Lenz, kes saabub peole koos salapärase naise Terryga. Peamiseks vestlusteemaks kujuneb nende Hispaania aktivistist sõbra Juani arvatav enesetapp. Hiljuti oli Juan lahku läinud Terryst. Philip hoiatab Anne’i, et samad jõud, mis tapsid Juani, teevad seda varsti ka Gerard’iga. Gerard üritab lavale tuua Shakespeare’i “Periklest”, kuigi tal pole selleks rahalist toetust. Anne otsustab Gerard’i lavastuses osaleda, et meest aidata ja ühtlasi välja uurida Juani surma põhjus.

Prantsusmaa, 1961
Režissöör: Jacques Rivette
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

 

10.12 kell 19 “Hull Pierrot” / Pierrot le Fou

Ferdinand Griffon on õnnetus abielus ja just hiljuti teleettevõttest kinga saanud. Pärast üht Pariisi-suareed ja pealiskaudseid vestlusi tunneb ta, et peab põgenema, ning otsustab seda teha ühes lapsehoidja ja endise tüdruksõbra Marianne Renoiriga, jättes maha oma naise, lapsed ning kodanliku eluviisi. Marianne’i korterisse jõudes leiavad nad eest laiba ning Ferdinand avastab peagi, et Marianne’i jälitavad Alžeeria gangsterid, kelle eest nad vaevu pääsevad.

Prantsusmaa, 1965
Režissöör: Jean-Luc Godard
Keel: prantsuse, inglise, itaalia
Subtiitrid: inglise

PILETID

Prantsuse uus laine Sõpruses

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse filmid & PÖFF 2022

11. November 2022 / 27. November 2022

PÖFF toob kinohundid taas kokku 11.-27. novembril! Filmivalikust leiate uusi Prantsuse filme ja kaasproduktsioone nii täiskasvanutele kui ka noortele.   Põhivõistlusprogramm "Keegi ei märganud" / Toi non plus tu n'a rien vu Režissöör: Béatrice Pollet Prantsusmaa, 2022 Keel:...

Loe edasi

PÖFFPrantsuse filmidprantsuse kino

Prantsuse keele kursused | Sügis 2022

Õpi prantsuse keelt oma ala tähtedelt! Sügisest pakub Prantsuse Instituut põhjalikke tasemekursusi nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisaks on ees ootamas temaatilised õpitoad ning erikursused lastele-noortele. Kursused toimuvad Tallinna vanalinnas, ent võimalus on liituda ka e-õppega....

Loe edasi

e-kursusedlaste prantsuse keele õpitubaPrantsuse Instituut Eestisprantsuse keelprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele intensiivkursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpePrantsuse kultuur