Prantsuse kinoklassika jaanuaris ja veebruaris ETV2-s

ETV2

1. Jaanuar 2021 / 26. Veebruar 2021

Jaanuaris ja veebruaris jõuab ETV2 ekraanile Prantsuse kinoklassika! Filmid on eetris reedeti kell 22.00 ning järelvaadatavad ETV2 veebilehel.

 • 01.01 “Lollide pidusöök”, 1998 (Le Dîner des cons)
  Suhetekomöödia on Prantsuse filmikunsti vaieldamatu leivanumber. Pierre (Thierry Lhermitte) korraldab koos grupi sõpradega igal kolmapäeval õhtusöögi, kuhu kutsutakse pahaaimamatu külaline – konkurentsitult kõige suurem lollpea. Veel enne õhtusöögi algust on külaline, rahandusministeeriumi ametnik François (Jacques Villeret) jõudnud peremehe selja ära nikastada, tekitada abielukriisi ja maksuinspektori kaela tõmmanud. Ka selles Francis Veberi lavastatud komöödias osutub naerualune tegelane inimlikumaks, kui arvata võis, isegi kui ta pidevalt heasoovlikkusest segadusi korraldab.
 • 08.01 “Vihmavarjutorge”, 1980 (Le coup du parapluie)
  R: Gérard Oury. O: Pierre Richard, Valérie Mairesse jt. Äravahetamiskomöödia. Peaosas särab prantsuse tippkoomik Pierre Richard. Näitlejakarjääri ja kaunite naiste suhtes kirglik Grégoire Lecomte soovib juba ammugi filminduses edu saavutada. Ühel hommikul viib Grégoire’i tee produtsendi juurde, et saada palgamõrvari roll. Samal ajal on aga linnas liikvel ja uut ülesannet vastu võtmas ka tegelik palgamõrvar Moskovitz. Grégoire’il õnnestub produtsent ja maffiaboss segamini ajada ning ta võtab rolli pähe vastu ehtsa palgamõrva tellimuse. Taparelvaks antakse talle vastavalt tuunitud vihmavari.
 • 15.01 “Härra Septime’i restoran”, 1966 (Le Grand restaurant)
  Vana hea Prantsuse komöödia, mille peaosas särab igihaljas koomik Louis de Funès. Härra Septime’i peenesse restorani Pariisis saabub õhtusöögile Lõuna-Ameerika riigipea, ent ühe roa plahvatuslikult efektse serveerimise järel haihtub ta kui tina tuhka. Oma ehmatuseks leiab restoraniomanik end korraga peamise kahtlusaluse rollist. Asjasse sekkuvad politsei, kõmureporterid ja põrandaalune terroriorganisatsioon ning kesk kogu seda möllu otsustab härra Septime kadunud presidendi omal käel üles otsida.
 • 22.01 “Ässade äss”, 1982, Prantsuse, Saksa (L’As des as)
  Berliini olümpiamängude ajal lahti rulluv seikluskomöödia, mille peaosas särab Jean-Paul Belmondo, prantsuse filmi armastatumaid staare. Tegelnud nooruses poksiga, sai ta näitlejana tuntuks ka selle poolest, et sooritas ise kõik oma kaelamurdvad trikid.
 • 29.01 “Naabrinaine”, 1981 (La Femme d’à côté)
  Õnneliku perekonna naabermajja kolib noorpaar ja uus naabrinna osutub pereisa Bernard’i (Gérard Depardieu) kunagiseks kallimaks. Ootamatu kohtumine süütab taas leegi, mis lahvatab hävitavaks ja mitte millestki hoolivaks kireks. Heideldes minevikupettumuse, taas puhkenud armastuse ja süümepiinade vahel, langeb Mathilde (Fanny Ardant) sügavasse depressiooni ning leiab probleemidepuntrale traagilise lahenduse.
 • 05.02 “Pagejad”, 1986 (Les fugitifs)
  R: Francis Veber. O: Pierre Richard, Gerard Depardieu, Jean Carmet jt. Komöödia 80ndatest, prantsuse kino suurte staaridega peaosas. Jean (Gerard Depardieu) on pätt, kes pärast viimast vanglast vabanemist plaanib alustada uut ja ausat elu. François (Pierre Richard) on töötu hädavares, kes elujärje parandamiseks otsustab panka röövida. See kukub läbi ja François võtab Jeani, kes juhtumisi samal ajal pangas viibis, pantvangi. Politsei arvab, et rööv on meestel ühiselt planeeritud ja algab klaperjaht veidrale paarile.
 • 12.02 “Léon”, 1994 (Léon)
  Léon on tabamatu tapja. Ta elab rutiinset elu New Yorgis kuni päevani, mil 12-aastane Mathilda helistab ta uksekella ja saab osaks tema elust.
 • 19.02 “Jules ja Jim”, 1962 (Jules et Jim)
  Jules ja Jim on kaks sõpra ning kunstnikku, austerlane ja prantslane, kelle armastus ühe ning sama naise vastu kestab üle kahekümne aasta, Esimese maailmasõja eel, ajal ja järel. Poeetiline filmikeel ning dokumentaalsete ja mänguliste kaadrite esitamine läbisegi on kriitikutele andnud põhjust seda nimetada kubismiks filmikunstis. Film on Prantsuse filmikunsti uue laine silmapaistvamaid teoseid, selle teooria rajaja režissöör François Truffaut oli filmikriitik ja -teoreetik, lavastaja, stsenarist, näitleja. Suur osa tema loomingust kuulub maailma filmikunsti paremikku. Naispeaosas legendaarne Prantsuse näitlejatar Jeanne Moreau.
 • 26.02 “Klaveriõpetaja”, 2001 (La pianiste)
  Austria režissööri Michael Haneke film “Klaveriõpetaja” pälvis 2001. aasta Cannes’i festivalil žürii peapreemia, mõlemad peaosalised (Isabelle Huppert ja Benoīt Magimel) aga parima näitleja auhinna. Elfriede Jelineki romaani ainetel vändatud film jutustab Viini konservatooriumis töötavast üksildasest klaveriõpetajast Erikast, kes elab koos ülikontrolliva emaga. Erika on vanatüdruk, kelle mahasurutud tungid sunnivad teda anduma enesevigastamisele, pornograafiale, piilumisele ja fetišistlikele fantaasiatele. Tema hukule määratud afäär ühe endast noorema õpilasega kinnistab ema-tütre patoloogilist suhet veelgi ning viib traagiliste tagajärgedeni.

Prantsuse kinoklassika ETV2

Kaader filmist “Jules ja Jim” (Allikas: empireonline.com)

Loe artiklit teises keeles: Français,

Peeter Langovitsi fotonäitus 90ndate alguse Pariisist TÜ kunstide keskuses

3. Mai 2021 / 18. Juuni 2021

Tartu Ülikooli kunstide keskuse galerii viimaseks näituseks jääb fotograaf Peeter Langovitsi „Tagasivaade – Pariis 1991, 1992”. Näitus on valminud koostöös Prantsuse Instituudiga ja pühendatud Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevale (1921-2021). Eksponeeritud fotod...

Loe edasi

90ndadEest-Prantsuse diplomaatilised suhted 100FotograafiaNäitusPariisPeeter LangovitsTartuTartu ülikooli kunstide keskus

“Kodu ja rahu” Dokfoto Keskuses – Emmanuel Tussore, Anton Ivanov, Alexander Vasilyev

4. Detsember 2020 / 20. Juuni 2021

04.12.2020 - 20.06.2021 on Dokfoto Keskuses avatud näitus "Kodu ja rahu" Süüria sõja temaatikal, mis paneb kokku kõlama kolme kunstniku teosed. Nende seas on eksponeeritud prantsuse kunstniku Emmanuel Tussore'i Aleppo seebist modelleritud installatsioon. Näitust toetab Prantsus Instituut...

Loe edasi

Aleppo seepEmmanuel TussoreJuhan Kuusi Dokfoto KeskusKodu ja rahuNäitus