Godard’i retrospektiiv ja Prantsuse animafilmiklassika | Kai välikino Noblessneris

Noblessneri välikino

13. Juuli 2023 / 24. Juuli 2023

Koostöös Prantsuse Instituudi ja kino Sõprusega saab juulis nautida Prantsuse kinokunsti Kai välikinos Noblessneris! Prantsuse rahvuspüha eelõhtul, 13. juulil linastub Prantsuse animafilmiklassika “Metsik planeet”, mis tähistab tänavu 50. juubelit. 20.-24. juulil jõuab eesti publikuni aga Godard’i retrospektiiv. Kõik seansid algavad kell 22.00.

 

Prantsuse animafilmiklassika

13.07 – “Metsik planeet” (La Planète sauvage)

Rezissöör: René Laloux
Prantsusmaa, Tšehhi, 1973
Keel: prantsuse, tšehhi
Subtiitrid: inglise
Kestus: 1h 12min

Orjad ja meistrid valitsevad jutustust Ygami kaugest maailmast. Lugu keskendub Terrile, pisikesele inimkujulisele Om-orjale ja hiiglaslikule sinisele tulnukale Draagile, kes on tema peremees. Põgenedes loodusesse ja kasutades Draagide intellektuaalse arengu vahendit, leiab Terr varjupaiga ja toetust teistelt Om-idelt. Õppimisvahendi abil avastab ta, et teadmine on jõud, ning asub kasutama oma uusi teadmisi mässuks Draagi-meistrite vastu…

PILETID

Noblessneri välikino Prantsuse Instituut

 

Godard’i retrospektiiv

20.07 – “Viimsel hingetõmbel” (A bout de souffle)

Rezissöör: Jean-Luc Godard
Prantsusmaa, 1960
Osades: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger
Keel: prantsuse, inglise
Subtiitrid: inglise
Kestus: 1h 30min

Godardi esimene täispikk film “Viimsel hingetõmbel” on prantsuse uue laine nurgakivi.

Mõrvas tagaotsitava sarmika Micheli (Jean-Paul Belmondo) ja ameeriklannast lehemüüja Patricia (Jean Seberg) armastusele keskenduvat võluvat linateost on nimetatud kõigi aegade “coolimaks” filmiks. Pariisi bulvaritel kulgevas loos on kasutatud kõiki hiljem uuele lainele iseloomulikuks saanud tehnikaid, alates improviseeritud dialoogist, hüppavast montaažist, käsikaamerast ja laisast narratiivist kuni stuudioväliste võteteni. Nakatavast elujõust pulbitsev film sisaldab Godardile omaselt ka tihedalt vihjeid filmiajaloole, popkunstile ja muusikale – Picassost Renoirini ja Mozarti klarnetikontserdist prantsuse popini.

Plahvatuslikku publiku- ja kassamenu, mis järgnes filmi esilinastusele, ei osanud mitte keegi ette näha.  Kõige vähem Godard, kes oli samavõrra hämmeldunud oma esimese filmi peadpööritava edu üle, märkides: “Enda arvates tegin ma hoopis teistsugust asja, aga noh – nüüd on vähemalt selge, kuidas see filmitegemine tegelikult käib!”

PILETID

Noblessneri välikino Prantsuse Instituut

 

21.07 – “Põlgus” (Le mépris)

Rezissöör: Jean-Luc Godard
Prantsusmaa, 1963
Osades: Brigitte Bardot, Jack Palance, Michel Piccoli
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise
Kestus: 1h 42min

“Põlgus” on Godardi äkkrünnak kommertskinole – staaridest tulvil kinematograafiline seiklus, film filmitegemisest, kompromissist ja konfliktist kunstiliste püüdluste ning kaubanduslikkuse vahel.

Selles ühe filmistsenaariumi valulises loomisloos kehastab prantsuse kinotäht Michel Piccoli stsenaristi, keda ründab ühelt poolt uhke Euroopa režissöör (Fritz Lang) ja teisalt arrogantne Ameerika produtsent (Jack Palance). Niigi keerulisele olukorrale keerab vindi peale stsenaristi puhtalt arusaamatusel põhinev lahkuminek illusioonide kütkeis piinlevast abikaasast (Brigitte Bardot). Stsenaarium, mille üle filmis vaidlus käib, on loomulikult “Odüsseia”.

PILETID

Noblessneri välikino Prantsuse Instituut

 

23.07 “Alphaville”

Rezissöör: Jean-Luc Godard
Prantsusmaa, 1965
Osades: Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise
Kestus: 1h 39min

Lemmy Caution, Ameerika erasekretär, saabub Alphaville’i, tulevikulinnakusse teisel planeedil. Tema väga ameerikalik iseloom on vastuolus linna valitsejaga, kurja teadlasega nimega Von Braun, kes on keelanud armastuse ja eneseväljenduse.

PILETID

Noblessneri välikino Prantsuse Instituut

 

24.07 “Hiinlane” (La Chinoise)

Rezissöör: Jean-Luc Godard
Prantsusmaa, 1967
Osades: Anne Wiazemsky, Jean-Pierre Léaud, Juliet Berto
Keel: prantsuse
Subtiitrid: inglise
Kestus: 1h 36min

Väike grupp prantsuse õpilasi õpib Mao’d, püüdes välja selgitada oma positsiooni maailmas ja seda, kuidas terrorismi abil maailma maoistlikuks ühiskonnaks muuta.

PILETID

Noblessneri välikino Prantsuse Instituut

Loe artiklit teises keeles: Français,