Frankofooniakuu filmid ETV2-s

ETV2

3. Märts 2021 / 31. Märts 2021

Märts on ETV2-s frankofooniakuu! Igal märtsikuu kolmapäeval toob ERR koostöös Prantsuse Instituudi, Kanada saatkonna ja Valloonia esindusega teie ette väärt valiku viimaste aastate prantsuskeelsetest linateostest. Filmid on ETV2 veebilehel ka järelvaadatavad.

 

Kogu frankofooniakuu filmiprogrammi tutvustas ETV “Terevisioonis” hankeosakonna juht Katrin Rajasaare:

 

03.03 kell 21.30 “Tõde” / “La vérité”

Prantsusmaa, Jaapan, 2019
Režissöör: Hirokazu Kore-eda
Osades: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke
Toetab Prantsuse Instituut Eestis.

Auhinnatud Jaapani režissööri Hirokazu Kore-eda („Poevargad“ Cannes’i Kuldne Palmioks 2018) filmi tegevus toimub Pariisis. Lugu räägib populaarset näitlejannast (Catherine Deneuve), kes otsustab vanaduses avaldada oma elust ausad memuaarid. Pärast memuaaride ilmumist lendab New Yorgist paugupealt kohale näitlejanna tütar (Juliette Binoche) oma mehe (Ethan Hawke) ja lapsega. Ema ja tütre suhtes algab uus etapp – päevalgele tuleb palju uut ja nii mõnedki asjad vajavad selgeks rääkimist. Nagu ikka, on tõde suhteline ja igal perekonnal on omad kiiksuga lood.

Film „Tõde“ oli 2019. aasta Veneetsia filmifestivali avafilm.

 

10.03 kell 21.30 “Matthias ja Maxime” / “Matthias & Maxime”

Kanada, 2019
Režissöör: Xavier Dolan
Osades: Xavier Dolan, Gabriel D’Almeida Freitas
Toetab Kanada saatkonna esindus Eestis.

Cannes’is linastunud Xavier Dolani film räägib kahest eluaegsest sõbrast, Matthiasest ja Maxime’ist, kelle sõprus pannakse proovile, kui nad osalevad lühifilmis, mille võtteil tuleb neil ka omavahel suudelda. Ilmsiks tulevad peidetud tunded teineteise vastu ja noormehed hakkavad kahtlema oma senises seksuaalses sättumuses.

 

17.03 kell 21.30 “Emainstinkt” / “Duelles”

Belgia, 2018
Režissöör: Olivier Masset-Depasse
Osades: Veerle Baetens, Anne Coesens
Toetab Wallonie-Bruxelles International.

Alice, keda kehastab võrratu Belgia näitlejanna Veerle Baetens („The Broken Circle Breakdown”) ja Céline elavad väikekodanlikus idüllis – nad on ridaelamunaabrid ja parimad sõbrannad ning nende üheealised pojad on lähedased nagu vennad. Naiste täielikku teineteisemõistmisesse tekib aga mõra, kui Céline’i poeg Maxime teise korruse aknast alla kukub ja surma saab. Alice näeb küll juhtunut pealt, kuid ei jõua õnnetuse ärahoidmiseks midagi ette võtta. Leinav Céline hakkab sisimas sõbrannat süüdistama, leides, et Alice oleks saanud hea tahtmise korral poisi elu päästa. Pinged kasvavad ja Alice’ile tundub üha enam, et Céline on hakanud kahtlaselt käituma tema poja Theoga… Stiilse psühholoogilise thrilleri tegevus on paigutatud 1950.–60. aastatesse, mil valmisid selle žanri suurmeistri Alfred Hitchcocki filmiklassikaks saanud teosed.

 

24.03 kell 19.30 “Parimad aastad me elus” / “Les plus belles années d’une vie”

Prantsusmaa, 2019
Režissöör: Claude Lelouch
Osades: Anouk Aimée, Monica Bellucci, Jean-Louis Trintignant
Toetab Prantsuse Instituut Eestis.

Filmi “Parimad aastad me elus” esilinastus toimus 2019. a Cannes’i filmifestivalil. See on staažika ja hinnatud prantsuse režissööri Claude Lelouchi järjekordne film sarjast „Mees ja naine“. Lugu räägib eakast paarist, kes kohtuvad üle pikkade aastate ja meenutavad oma möödunud armastust ning minevikku.

Peaosades mängivad Prantsuse kino armastatud näitlejad Jean-Louis Trintignant ja Anouk Aimée. Samad näitlejad mängisid koos ka Claude Lelouchi filmides “Mees ja naine” (1966) ja „Mees ja naine 20 aastat hiljem“ (1986). 2019. aasta versioonis näidatakse minevikumälestustena kaadreid vanematest filmidest ning ka nüüd kõlab taustal Francis Lai aegumatu muusika.

 

31.03 kell 21.30 “Põleva tütarlapse portree” / “Portrait de la jeune fille en feu”

Prantsusmaa, 2019
Režissöör: Céline Sciamma
Osades: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino
Toetab Prantsuse Instituut Eestis.

Linateos viib meid aastasse 1760 Prantsusmaa rannikul, kus kunstnik Marianne peab täitma keerulise tellimuse – maalima äsja kloostrist tulnud noore Héloïse’i pulmaportree ilma, et portreteeritav sellest teaks. Kuna noor daam on väga tõrges tulevane pruut, tuleb kunstnikul saabuda saarele justkui seltsidaamina ning jälgida Héloïse’i päevavalguses ja maalida öösiti salaja küünlavalgel. Teineteise ümber tiireldes ja Héloïse’i esimesi vabadusehetki jagades kasvab nende omavaheline intiimsus ja külgetõmbejõud. Maalitav portree muutub peagi kahe naise armastuse ühistööks ja testamendiks.

See on ajatu film nii noorele kui vanemale publikule, mis lubab mõista lugu, tegelasi ja teemasid läbi pildi nii, nagu peaks tegema iga väärt kunstiteos.

“Põleva tütarlapse portree” on pärjatud enam kui 20 auhinnaga, mille hulgas on 2019. aasta Cannes’i filmifestivali Queer Palm ja parima stsenaariumi auhind, Euroopa Filmiauhindade parima stsenaariumi auhind ning kuus rahvusvahelist auhinda parima operaatoritöö eest.

 

Frankofooniakuu filmid ETV2-s
Kaader filmist “Põleva tütarlapse portree”.
Loe artiklit teises keeles: Français,

Suvine prantsuse kultuuriprogramm 2024

1. Juuni 2024 / 31. August 2024

Saa osa suvistest prantsuse muusika-, kunsti-, teatri-, kirjandus- ja spordielamustest! Sündmusi korraldab / toetab Prantsuse Instituut Eestis.    Muusika Kristjan Üksküla & Les Irresponsables. Tulles vastu publiku suurele huvile, annab ansambel Kristjan Üksküla & Les...

Loe edasi

Prantsuse keele kursused | Suvi 2024

Suvel ootab Prantsuse Instituut nii algajaid kui ka edasijõudnuid intensiivkursustele, õpitubadesse ja tasemekursustele! Lapsed leiavad põnevaid tegevusi keelelaagris. Kursused toimuvad Tallinna vanalinnas, ent ühtlasi on võimalus liituda e-õppega. Kursuste valik täieneb. Bienvenue...

Loe edasi

e-kursusedlaste prantsuse keele kursusedlaste prantsuse keele laagerlaste prantsuse keele õpitubaPrantsuse Instituut Eestisprantsuse keelprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele intensiivkursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpe

Eiffel Ristna tuletornis

1. Mai 2024 / 31. Oktoober 2024

EIFFEL RISTNA TULETORNIS Ristna tuletorni 150 juubeliaastale pühendatud interaktiivne hüpiknäitus Ristna tuletornis 1.5-31.10.2024 Kõpu poolsaarel Hiiumaa läänetipus kõrgub Ristna tuletorn, mille rajamisest möödub tänavu 150 aastat. Sagedaste ududega Soome lahes, kus meremehed tihti...

Loe edasi

EiffelRistna tuletorn