André Perlsteini fotonäitus “Prantsuse kinolegendid” Tartu Elektriteatris

Tartu Elektriteater

29. Mai 2021 / 10. Oktoober 2021

Jakobi tänav 1, Tartu

Prantsuse fotograafi André Perlsteini fotonäitus 1970ndate armastatud filminäitlejaist ja režissööridest, aga ka moe- ja muusikalegendidest viib vaataja otse võtteplatside ja moemajade kulisside taha. Prantsuse Instituudi korraldatud 29 mustvalgest portreest koosnev näitus on avatud Tartu Elektriteatris 29. maist 10. oktoobrini 2021. Seda saadab temaatiline filmiprogramm Prantsuse kinoklassikast, kus portreteeritud filmistaarid astuvad fotodelt otse ekraanile!

 

Filmiikoonid läbi Perlsteini kaamerasilma

ANDRÉ PERLSTEIN on pressifotograaf, kes on alati armastanud filmimaailma – ja filmimaailm armastab teda vastu. Režissöörid veensid teda võtteplatsile jääma – nagu Jean-Pierre Melville „Punase ringi” võtetel –, hinnates tema silma ja annet. Ta sai harukordseid kaadreid näitlejatest – Alain Delonist Yves Montand’ini, Isabelle Adjanist Katharine Hepburnini –, kellest ta oskab jutustada samasuguse unustamatu kaasahaaravusega, nagu olid unustamatud need kohtumised ise.

Ajakirjade Le Point, L’Express ja Elle piltnikuna tegi ta koostööd oma noorusaja režissööride-näitlejate koorekihiga, aga ka moe- ja muusikamaailma suurkujudega nii Prantsusmaalt kui võõrsilt. Ta talletas igavikku Yves Saint Laurent’i ja Karl Lagerfeldi moedefileed, muusikud Miles Davise ja Johnny Hallyday, kimonosse mähkunud kelmika Serge Gainsbourg’i, tööhoos Claude Lelouchi, väärika Charlie Chaplini, noorukese Isabelle Adjani, filmi „Franz” võtete ajal rannal silkava Jacques Breli, ilma prillideta Jean-Pierre Melville’i, sigarit pahviva filosoofi Roland Barthes’i, autoroolis Jean-Louis Trintignant’i …

Prantsuse Instituut Eestis pühendab näituse Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevale (1921-2021). Lootes ja oodates, et fotokunstnik saaks peagi ka ise Eestit külastada, on iga André Perlsteini pilt kui ootamatu ilus üllatus, juubelikingitus eesti fotograafia- ja kinosõpradele!

 

Prantsuse kinoklassika erilinastused

Fotodel kujutatud prantsuse filmistaarid astuvad fotonäituselt otse Elektriteatri kinoekraanile! Linastusi toetab Prantsuse Instituut ning need on TASUTA, ent vajalik on eelnev registreerumine. Kavas on:

 • 10.06. „Cléo 5-st 7-ni” („Cléo de 5 à 7”, 1962)
  Prantsuse uue laine ikoonilisemaid filme. Treiler
  Rež: Agnès Varda. Osades: Corinne Marchand, Michel Legrand jt.
  Registreeru

Kaunis lauljanna Cléo ootab arstilt analüüside tulemusi. Umbusk ja hirm, Rivoli tänav ja Café de Dôme, koketerii ja äng, kodu ja Montsouris’ park – nõnda mööduvad Cléo elust üheksakümmend eriskummalist minutit, mille vaataja koos temaga kaasa teeb. Naise silmad ümbritsevale maailmale aitavad avada tema armuke, muusik, sõbratar ning sõdur.

1962. aastal valminud ja Cannes’i filmifestivalil suurt menu nautinud “Cléo 5-st 7-ni” on Prantsuse uue laine üks ikoonilisemaid filme. Agnès Varda tundlik režissööripilk tuletab selle võrratu teosega meile meelde elu ilu, võlu ja haprust, pannes hellusega vaatama inimestele meie ümber. Osades teevad kaasa Corinne Marchand, Michel Legrand, Antoine Bourseillet jt. Filmimuusika autor on Michel Legrand.

 • 17.06. „Punane ring” („Le cercle rouge”, 1970)
  Kõigi aegade elegantseim kriminull! Treiler
  Rež: Jean-Pierre Melville. Osades: Alain Delon, Yves Montand, André Bourvil, Français Périer.
  Registreeru

Kolme bandiidi – endise politseiniku, gangsteri ning põgenenud vangi – teed ristuvad ja nad otsustavad toime panna sajandi röövi, tungides keset ööd juveeliärisse. Mattei, kõrgelt hinnatud politseiinspektor, võtab nõuks nad nurka ajada. Pärast röövi peab trio noosist kuidagi vabanema, mis pole aga sugugi lihtne ülesanne, kuna juveelid on lihtsasti äratuntavad. Kui tavapärane vahendaja tehingust loobub, langevad nad Mattei seatud lõksu. Ent kuidas nad sinnamaani jõudsid ja millised on igaühe tegelikud motiivid?

Kinoklassikasse kuuluva “Punase ringi” režissöör on Jean-Pierre Melville, Prantsuse uue laine ristiisa, kes sai üle maailma kuulsaks oma ajatute, stiilste ja väljakutsuvalt eksistentsialistlike krimidraamadega. Osades teevad kaasa legendaarsed Alain Delon, Yves Montand, Bourvil ja Maria Volontè. Elektriteatri ekraanile jõuab “Punase ringi” restaureeritud versioon.

 

Seniks kuni Perlstein ise Eestisse külla tuleb, saadab ta eesti publikule soojasid tervitusi video vahendusel, jagades ühtlasi „Punase ringi” legendaarse foto saamislugu!

Video © Avril Tembouret – DR / Photo © André Perlstein – DR

 

André Perlstein_Prantsuse kinolegendid_Tartu Elektriteater

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse keele kursused – sügis 2021

Prantsuse Instituut ootab kõiki keelehuvilisi sügisest uutele põnevatele kursustele! Oma leiavad nii need, kes soovivad prantsuse keelega teretutvust sobitada, kui need, kelle eesmärk on oskusi kõrgtasemel lihvida või praktikasse panna. Valida saab kohapeal toimuvate ja e-kursuste vahel ning...

Loe edasi

Prantsuse Instituut Eestisprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpe

Trio Sclavis–Pifarély–Courtois džässkontserdid oktoobris üle Eesti

12. Oktoober 2021 / 16. Oktoober 2021 - Tallinn, Tartu, Pärnu, Jõhvi

Oktoobris rõõmustab Trio Sclavis - Pifarély - Courtois prantsuse džässmuusikaga publikut üle Eesti. Eesti Kontserdi ja Vapaat ääneti koostöös sündinud turneed toetab Prantsuse Instituut.   Prantsuse džässi vanameistrite Louis Sclavise (klarnet), Dominique Pifarély (viiul) ja...

Loe edasi

Eesti Kontsertjazzkontsertprantsuse muusikaTrio Sclavis–Pifarély–CourtoisVapaat Äänet