Särisev Araabia ja Prantsuse filmid PÖFFil

14. November 2019 / 1. Detsember 2019

Tänavu on PÖFFi fookuses araabia maailm. Pimedate Ööde filmifestival pakub rohkelt avastamisrõõmu, tuues vaatajate ette ühe suurima araabia filmikunsti programmi, mida Euroopa festivalidel on kunagi näidatud. Et paljud Magribi prantsuskeelse piirkonna filmitegijatest on saanud oma hariduse Prantsusmaal (nt Faouzi Bensaïdi, Leyla Bouzid, Mohamed Ben Attia jt) ja ka suur osa filme valmivad Prantsuse kaasproduktsioonis, siis seda enam teeb heameelt araabia filmikunsti kiiresti tõusnud tase ja pääs rahvusvahelisele püünele!

Aga nagu igal aastal, on PÖFFil seegi kord häid ja värskeid Prantsuse filme, millest väike valik allpool.  
Kogu programmi leiate siit

 

Prantsuse filmid PÖFFil

Tõde / La vérité

Prantsusmaa, Jaapan, 2019
Režissöör: Hirokazu Kore-eda
Osatäitjad: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Ludivine Sagnier
Filmi kestus: 1:48
Filmi keel: Inglise, Prantsuse

Sünopsis
Auhinnatud jaapani režissööri Hirokazu Kore-eda uue filmi tegevus toimub Pariisis. Lugu räägib populaarsest näitlejannast (Catherine Deneuve), kes otsustab vanaduses avaldada oma elust ausad memuaarid. Pärast memuaaride ilmumist lendab New Yorgist paugupealt kohale näitlejanna tütar (Juliette Binoche) oma mehe (Ethan Hawke) ja lapsega. Ema ja tütre suhtes algab uus etapp – päevalgele tuleb palju uut ja nii mõnedki asjad vajavad selgeks rääkimist.

„Tõde“ on Jaapani režissööri Hirokazu Kore-eda („Poevargad“) esimene võõrkeelne film, mille peaosades säravad Catherine Deneuve ja Juliette Binoche.
Ursula Grisham, PÖFF

 

Meie kaks / Deux

Prantsusmaa, Luksemburg, Belgia, 2019
Režissöör: Filippo Meneghetti
Osatäitjad: Barbara Sukowa, Martine Chevallier, Léa Drucker, Muriel Benazeraf, Jérôme Varanfrain
Filmi kestus: 1:35
Filmi keel: Prantsuse

Sünopsis
Kõikide teiste arvates on pensionärid Nina ja Madeleine lihtsalt head naabrid ja ei midagi enamat, tegelikult aga on nende kahe salajane armastuslugu kestnud juba aastakümneid. Kui üks ootamatu õnnetus nad teineteisest eemale tõukab, katkeb nende igapäevane side hoobilt ja ühtäkki ei saa nad enam oma elu armastusega koos ühes ruumiski viibida.

Filippo Meneghetti lavastajatöö on heade näitlejatöödega paeluv ja liigutav draama tingimusteta armastusest, mis poeb hinge ning avardab meelt ja südant. Kas Nina ja Madeleine leiavad tee tagasi teineteise juurde?

Üldjuhul kohtab LGBT-filmilugude hulgas üle keskealisi paare harva, see siin on üks hea ja südantsoojendav erand.
Liisi Rohumäe, PÖFF

“Sedavõrd tõetruud romantikat kohtab tänapäeval harva. Režissöör Filippo Meneghetti uskumatult meisterlik mängufilmidebüüt väärib äramärkimist.“
Lisa Nesselson, Screen

 

Põleva tütarlapse portree / Portrait de la jeune fille en feu

Prantsusmaa, 2019
Režissöör: Céline Sciamma
Osatäitjad: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino, Christel Baras
Filmi kestus: 1:59 
Filmi keel: Prantsuse

Sünopsis
Cannes’i filmifestivalil Queer-Palmioksa ja parima stsenaariumi auhinna võitnud Céline Sciamma linateose tegevus leiab aset 18. sajandi Prantsusmaa õukonnas. Krahvinna tahab tellida portree oma tütrest Héloïse’ist, et naida too Milanos elava peene kosilasega. Kuna Héloïse tõrgub sellise paaripaneku vastu, palgatakse Marianne, kelle ülesandeks saab teda salaja maalida.

Sciamma toob pärast viieaastast loomingulist pausi vaatajate ette vaikselt hõõguva ärge-kohelge-naisi-esemetena loo kolmest naisest, kes plaanivad küll algselt krahvinna käsule alluda, kuid seejärel kujuneb nende vahel välja naiseliku solidaarsuse sõnatu side.
Loreta Gandolfi, PÖFF

„Tagasihoidlikes pastelsetes toonides algav, kuid üsna ruttu julgetes värvides õlimaaliks arenev portree kahe noore naise romantilisest suhtest.“
Wendy Ide, Screen

 

Hirvenahk / Le Daim

Prantsusmaa, 2019
Režissöör: Quentin Dupieux
Osatäitjad: Jean Dujardin, Adèle Haenel
Filmi kestus: 1:17
Filmi keel: Prantsuse

Sünopsis
Kindlasti on päris palju neid fänne, kes otsivad igal aastal PÖFFi kataloogist just ühe mehe, nimelt prantslase Quentin Dupieux’ – ehk muusikaringkondades tuntud Mr Oizo – uut filmi. Nüüd on Dupieux tagasi oma uue üllitisega „Hirvenahk“, mis – üllatus-üllatus! – räägibki otse ja sirgeti hirvenahkseid riideesemeid ihalevast loo peakangelasest Georgesist, keda kehastab Oscari võitja Jean Dujardin („Artist“). Mida suuremat kiindumust ilmutab ekstsentrikust ja ennast filmiprodutsendiks valetanud mees hirvenahast riiete vastu, seda kummalisemaks muutub ka tema niigi veider käitumine, ning varsti leiabki publik ennast õndsas teadmises, et nad ei saa mitte kuraditki aru, mis edasi saama hakkab.

Loo lihtsust arvestades on lihtsalt imetlusväärne, kuidas Dupieux koos Dujardini suurepärase rollisooritusega suudab publiku südame võita. Absurdi-, musta huumori ja situatsioonikoomikasõbrad, ärgake üles ja minge kinno!
Helmut Jänes, PÖFF

Aafrika filmiklassika erilinastused | Kino Sõprus x Prantsuse Instituut

16. Jaanuar 2022 / 30. Jaanuar 2022

Jaanuaris toovad Prantsuse Instituut ja Kino Sõprus esimest korda eesti publikuni valiku Aafrika kinoklassika pärlitest! Aafrika fookusega eriprogrammi "Püha Sõprus" avab 16. jaanuaril Senegali kultusfilm "Touki-Bouki", mida peetakse ka üheks esimeseks Aafrika avangardfilmiks. 23. jaanuaril...

Loe edasi

Aafrika filmide eriprogrammAafrika filmiklassikaCabascaboKino SõprusLe retour d'un aventurierPrantsuse InstituutPüha SõprusSur la dune de la solitudeTouki-Bouki