Prantsuse ülikoolide veebikursused: veiniteadusest energiasektorini

Prantsuse Instituudi uus ülikoolidevahelise ja teaduskoostöö atašee Théodore Hervieux jagab head nõu, kuidas kasulikult ja põnevalt kodus aega sisustada: France Université Numérique pakub praegu tasuta 470 veebikursust!

Prantsuse ülikoolide veebiplatvorm France Université Numérique on karantiiniajal tasuta kättesaadavaks teinud 470 internetikursust (Mooc – massive open online course).

Sobiva kursuse leiavad nii tudengid, spetsialistid kui ka lihtsalt huvilised. Valikus on kursusi prantsuse ja inglise keeles. Suurepärane võimalus oma ajule veidi tööd anda ja ühtlasi Prantsusmaa teaduslikke ja kultuurilisi rikkusi avastada! Mõned nopped pakutavast:

 

Hakka veinieksperdiks!

Cabernet sauvignon, Merlot, Riesling, Pinot gris… Veebikursustel ei kõla mitte üksnes nende ülemaailmselt tuntud Prantsuse viinamarjasortide nimed, vaid osalejatel on võialus tutvuda lähemalt veinikultuuri erinevate aspektidega.

  • Vine & Wine: Kursus pakub teaduslikku ja tehnoloogilist sissejuhatust veinimaailma ning koosneb 4 moodulist: viinamarjade bioloogia, viinamarjakasvatus, önoloogia ja majandus. Kursus, mille on kokku pannud Montpellier SupAgro, on sobilik loodusteaduste erialade tudengitele alates bakalaureuseastmest ning ekspertidele, kes soovivad erialaseid teadmisi täiendada.
    Kestus: 4 nädalat, umbes 3h nädalas. Prantsuse ja inglise keeles.

  • Open Wine University 2: Kliimamuutuse mõju, haigused ja kahjurid, pinnakoostis, villimine, veinide vananemine, majandus, ajalugu, kommunikatsioon… Veebikursus annab veinimaailmast laiahaardelise ülevaate ning on sobilik kõigile huvilistele. Kursuse on loonud Burgundia Ülikool.
    Kestus: 5 nädalat, umbes 3h nädalas. Prantsuse ja inglise keeles.

Vin rouge et vin blanc en France - apprendre les bases scientifiques de la culture de la vigne et de la vinification

 

Tuumaenergia ja kliimaprobleemid

L’énergie nucléaire en France: Milline on tuumaenergia tulevik Prantsusmaal, võttes arvesse energeetika- ja keskkonnaprobleeme? Paris-Saclay ülikool ning Prantsuse riiklik tuumaenergiateaduste ja -tehnoloogiate instituut annavad selle kursusega baasteadmised, et analüüsida tuumaenergia majanduslikke, keskkonnaalaseid ja tööstuslikke mõjusid.

Kursus on sobilik kõigile huvilistele, nii tudengitele kui ka tuumaenergeetika valdkonnas töötavatele inimestele. 1. osa videod ei eelda mingeid eelteadmisi ning annavad ülevaate tuumaenergiast Prantsusmaal. 2. osa läbimiseks tuleb eelnevalt läbi töötada 1. osa.

Kestus: 6 nädalat, 1-3h nädalas. Prantsuse keeles.

Centrale nucléaire de Cruas en France en 2018
© Florian Pépellin (CC-BY-SA 4.0)

 

Milline on energiasüsteem tulevikus? 

Transitions énergétiques : mécanismes et leviers: Seistes silmitsi keskkonnaalaste, tehnoloogiliste ja ühiskondlike väljakutsetega, on energiasüsteemid muutunud järjest komplekssemaks. Institut Mines-Télécomi veebikursus analüüsib teemat lähemalt.

Kursus sobib nii ettevõtete ja organisatsioonide töötajatele, tulevastele inseneridele kui ka lihtsalt huvilisetele.

Kestus: 7 nädalat (4 nädalat aluskursust + 3 nädalat eri fookusega loenguid), umbes 2h nädalas. Prantsuse keeles.

Transition énergétique et énergies renouvelables

 

Kas veebikursuste läbimine annab tunnistuse?

Eriolukorraga seoses pole kõik veebikursused täies mahus ligipääsetavad (näiteks ei toimu mõnede kursuste puhul loengud reaalajas, vaid on pärit arhiivist) ja seetõttu ei pruugi osaleja lõpus ka tunnistust saada. Kursusi on kahte tüüpi: salvestatud arhiivkursused või juhendamisega kursused.

  • Arhiivkursused (archivé ouvert): Sel puhul juhendajate ja teiste õppuritega suhtlust ei toimu.
  • Juhendamisega kursused (session animée): Siinkohal on kursus täies mahus ligipääsetav, võimalik on lektoritega suhelda ning mõnel juhul ka tunnistus saada. Seda tüüpi kursuse peamine väärtus on võimalus suhelda kaasõppurite ja juhendajatega ning üksteist toetada.
Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse krimiklassika linastused Filmimuuseumi Kinoteegis

21. Oktoober 2021 / 26. Oktoober 2021

Eesti Filmimuuseumi Kinoteegis linastuvad 21.-26. oktoobril 2021 kolm filmi Prantsuse krimiklassikast: Costa-Gavrase "Magamisvaguni mõrvad", Jean-Jacques Annaud' "Roosi nimi" ja Jean-Pierre Melville'i "Punane ring". "Punase ringi" juhatab sisse võtteplatsi fotograaf André Perlstein, kelle...

Loe edasi

André PerlsteinEesti FilmimuuseumKinoteekKrimiteekMagamisvaguni mõrvadPrantsuse filmprantsuse kinoPunane ringRoosi nimi

Virginie Despentes’i „Vernon Subutex 3” raamatuesitlus ULM-as

22. Oktoober 2021

Subutexi-triloogia huvilised on oodatud 22. oktoobril 2021 kell 21.00 Uue Loomingu Majja, et tähistada koos „Vernon Subutex 3” ilmumist! Vestlevad tõlkija Maria Esko ja Jürgen Rooste, triloogia peategelasele – muusikale – annavad hääle Temo Saarna ja Henri Hütt. Sündmust ja...

Loe edasi

Henri HüttJürgen RoosteKirjastus VarrakMaria EskoTemo SaarnaUue Loomingu MajaVernon Subutex 3Virginie Depentes

MoeKunstiKino toob oktoobris väärt moefilmid nelja Eesti linna

18. Oktoober 2021 / 31. Oktoober 2021 - Tallinn, Tartu, Jõhvi, Viljandi

Kuuendat korda toimuv moefilmide festival MoeKunstiKino näitab ka sel aastal moega seotud dokumentaale, kus tuleb juttu ka Prantsuse moemajadest! Esmakordselt toimuvad linastused lausa neljas erinevas linnas – lisaks Tallinnale ka Tartus, Viljandis ja Jõhvis. Toetab Prantsuse Instituut...

Loe edasi

Audrey Hepburnkino AmadeusKino SõprusMaison MargielaMoekunstikinoPierre CardinPrantsuse filmprantsuse kinoTartu Elektriteater