Prantsuse dokumentaalid Matsalu Loodusfilmide Festivalil

Lihula & üle Eesti

16. September 2020 / 27. September 2020

Matsalu Loodusfilmide Festival MAFF rõõmustab looduse- ja filmisõpru taas 16.-20. septembril Lihulas ning 21.-27. septembril külalislinastustega üle Eesti! Imelisest loodusdokumentaalide kavast leiab ka Prantsuse filme ning tänavuse festivali žüriisse kuulub prantslane Bruno Chatelin. Toetab Prantsuse Instituut.

 

Igal aastal ja tänavu juba 18. korda toob MAFF vaatajani laia valiku uutest loodusfilmidest üle maailma. Programmi mahuvad linateoseid nii metsikust loodusest, inimtegevuse ja looduse koosmõjust, keskkonna jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest, ekspeditsioonidest ja uurimisretkedest kui ka põlisrahvastest ning nende elust. Festivali kavasse mahub ligi sada filmi.

 

Prantsuse filmivalik

Karu, Astuuria unelm (2019)

Režissöör: Vincent Munier, Laurent Joffrion

See film viib meid intiimsele teekonnale Põhja-Hispaaniasse, Kantaabria Kordiljeeride lummavasse loodusesse. See on ainulaadne kogemus kohtumisest pruunkaruga või “kaljukaruga“, nagu teda seal kutsutakse. Seda sümboolse staatusega “mäehinge“ jälgides saame tuttavaks tema elupaigaga, mis oma hästisäilinud taimestiku ja loomastikuga on kui ürgse looduse pühamu. Selle mäeaheliku nõlvadel elavad veel hallhunt, harilik saarmas, kaeluskotkas, musttihane jt. Nad kõik on osa tervikust, kus ka inimesel on oma koht. Filmi teemaks on nelja prantslase ja hispaanlase omavahel põimuvad mõtisklused inimese suhtest loodusega ning sellega harmoonias elamisest.

Linastus: R, 18.09 kell 19.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Kasvatada ja kasvada (2020)

Režissöör: Oliver Dickinson

Industrialiseerimine ja kasumlikkus on muutnud suurema osa loomakasvatusest loomatööstusteks, täistuubitud lautadeks ja julmaks käitumiseks. Õnneks on Laure, Nicolas, Annabelle ja teised loomakasvatajad valinud teistsuguse tee ja pakuvad oma loomadele väärikat elu algusest lõpuni. Nende pingutusi kroonib hinnaline side, mille nad loomadega loovad. Käesolev film avaldab austust kõigile sellistele loomakasvatajatele. See side on oluline kõigi jaoks.

Linastus: L, 19.09 kell 11.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Greta põlvkond (2019)

Režissöör: Simon Kesller & Johan Boulanger

Nende nimed on Ridhima, Helena, Sixtine, Jamie, Marinel, Lilly, Melati, Elizabeth ja Nicole. Keeniast Ecuadorini, Prantsusmaalt Filipiinideni on nad asunud ambitsioonikasse ristisõtta kliimamuutuste vastun ning poliitilise ja korporatiivse maailma kliimaapaatia vastu. Streikidest kohtuteni, petitsioonidest rahvusvaheliste konverentsideni teevad nad kõik endast oleneva, et peatada planeedi laastamine ning ehitada uusi ühiskondliku ja poliitilise elu vorme. Kes on need noored naised, kes oma tuleviku nimel võitlevad? Kuidas neist said kliimaaktivistid? Milliseid lootusi nad kannavad? Filmis põimuvad 9 noore naise portreed, vanuses 12–23, keda vaatamata kultuurilistele erinevustele ühendab üks ühine eesmärk: saavutada lõpuks kliima- ja sotsiaalne õiglus.

Linastusi saadab gümnaasiuminoortele mõeldud haridusprogramm arutelude ja töötubade näol.

Linastused: N, 17.09 kell 10.00 ja 12.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Kasumi seemned (2019)

Režissöör: Linda Bendali

Kuuskümmend aastat standardiseeritud puu- ja köögivilja tootmist ning tööstuslike taimehübriidide loomist on viljade toitainesisaldusele märkimisväärselt mõjunud. Viimase 50 aasta jooksul on köögiviljad kaotanud 27% C-vitamiinist ja peaaegu 50% rauast. Näiteks tomat. Läbi mitmete hübridiseerimiste loovad teadlased järjest punasemaid, siledamaid ja vastupidavamaid vilju. Kuid protsessi käigus on tomat kaotanud veerandi oma kaltsiumist ja üle poole vitamiinidest. Seemned, millest kasvatatakse meie tarbitavaid puu- ja köögivilju, on käputäie rahvusvaheliste ettevõtete omanduses. Need seemned on toodetud valdavalt Indias, kus töötajatele makstakse vaid käputäis ruupiaid. FAO andmetel on viimase 100 aasta jooksul kogu maailmas kadunud 75% kultiveeritud sortidest. Toitainete kadumine, elu ärastamine – käesolev film uurib töösturite suurt monopoli meie puu- ja köögiviljade üle.

Linastus: L, 19.09 kell 10.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Inimesed vs. Agent Orange (2020)

Režissöör: Kate Taverna & Alan Adelson

Agent Orange’i katastroof ei lõppenud Vietnami sõjaga. Täna kontrollib selle mürgise herbitsiidi põhikomponent umbrohtu põllumajanduses, metsanduses, parkides ja isegi laste mänguväljakutel. Keemilised häiringud kahjustavad inimese genoomi, põhjustades väärarenguid ja surmavat vähki. Pärast aastakümneid kestnud võitlust ja traagilisi isiklikke kaotusi, juhib kaks kanget naist ülemaailmset liikumist, et lõpetada katk ja võtta tootjad vastutusele. Prantsusmaal läks Tran To Nga kohtusse Ameerika keemiatööstuse vastu tema perekonna mürgitamise pärast Vietnamis. Ameerikas paljastab Carol Van Strum mürgiste herbitsiidide jätkuvat kasutamist. Kogutud tõendusdokumendid kaovad. Aktiviste ja nende lapsi ähvardatakse või nad surevad. Helikopteri tehnik filmib salaja veehoidlate saastamist sellal kui ulatuslik tööstuslik varjamine jätkub.

Linastus: R, 18.09 kell 15.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Parema maailma retseptid (2020)

Režissöör: Benoît Bringer

Meie toidutaldrik on meie kõige võimsam relv globaalse soojenemise vastu võitlemisel ja meie planeedi kaitsmisel. Meie toiduvalikud mängivad olulist rolli meid ähvardavates ohtudes. Paraku, kuid on ka lootusekiiri. Uuriv ajakirjanik Benoît Bringer asub üle maailma otsima uue toitumismudeli loojaid – sellise, mis austab nii inimkonda kui loodust. Film sisendab lootust, näidates, kuidas igaüks meist saab olla muutuja, näiteks töötades välja retsepte majanduslikult jätkusuutlikuks toitumisharjumuste muutmiseks.

Linastus: L, 19.09 kell 13.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Roheline veri (2020)

Režissöör: Arthur Bouvart, Jules Giraudat & Alexis Marant

“Roheline veri” on kolme Tansaanias, Indias ja Guatemalas tegutseva kaevandusettevõtte tegevuse uurimise tulemus. Kaheksa kuu jooksul on nelikümmend ajakirjanikku viieteistkümnest riigist jätkanud kohalike ajakirjanike tööd, keda on kaevandustööstuse keskkonna- ja inimkulude uurimise pärast ähvardatud, vangi pandud või tapetud. See dokumentaalfilm on selle uskumatu koostöö kulissidetagune tõendusmaterjal.

Linastus: R, 18.09 kell 13.00
Rohkem infot ja piletid

MAFF 2020

 

Bruno Chatelin, Prantsusmaa

Žürii liige kategoorias “Inimene ja loodus”

Bruno on alates 1990. aastast Euroopa Filmiakadeemia liige (endine juhatuse liige); Les Cesari hääletajaliige alates 1987. aastast. FestForumsi nõukogu liige, International Film Festival Summiti juhatuse liige, paari festivali juhatuse liige ning Cannes’i animatsioonipäeva kaasasutaja. Pärast turunduskarjääri reklaamiagentuurides alustas ta 1985. aastal filmikarjääri firmas Sony, jätkas seejärel Prantsusmaal UGC FOX turundusdirektori ja tegevjuhina. Ta on olnud enam kui 200 filmi sünni juures ja teinud koostööd paljude oluliste loovisikutega: Claude Lelouch, Costa Gavras, Terry Giliam, Stephen Frears, Keneth Branagh, James Ivory, Francis Coppola, Steven Spielberg, Woody Allen, Sean Penn, Tom Hanks, Al Pacino, Scorsese ja paljud teised. 1995. aastal ühendas ta 20th Century Foxi UGC-ga. Ta on 2000. aastal loodud filmfestivals.com kaasasutaja. Regulaarset koostööd tehakse suurimate festivalide ja turgudega, teenust tarbivad üle 6000 festivali üle maailma, 370 000 igakuist külastajat ning 193 000 uudiskirja tellijat. Festivali agendina on Bruno tegelenud paljude filmide levitamisega, muuhulgas Rob Stewarti filmi “Revolutsioon“, mis võitis 1. preemia 2016. aastal MAFFil ning tema viimase filmi “Haide häving“, mis pälvis mullusel MAFFil peavõidu.

MAFF 2020

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse keele talvekursused 2021

Prantsuse keele kursused toovad talveõhtutesse kultuurisärtsu ja mõnusaid mõtteid! Õppida saab kohapeal Tallinna vanalinnas või e-kursustel, väikestes rühmades või individuaalselt. Meie õpetajad on oma ala professionaalid, kes annavad kvaliteetse põhja algajatele ning lihvivad...

Loe edasi

prantssue keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele individuaalkursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele rühmakursused

“Tagasivaade – Pariis 1991, 1992” – Peeter Langovitsi fotonäitus

22. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

Peeter Langovitsi fotonäitus "Tagasivaade - Pariis 1991, 1992" on koostöös Prantsuse Instituudiga pühendatud Prantsuse-Eesti diplomaatilistele suhete 100. aastapäevale, mida tähistame 26. jaanuaril 2021. Eksponeeritud fotod kujutavad Pariisi eestlaste jaoks märgilisel perioodil, vahetult...

Loe edasi

FotograafiafotonäitusPariisPeeter LangovitsPrantsuse-Eesti diplomaatilised suhted 100Tagasivaade - Pariis 1991-1992

“Kodu ja rahu” Dokfoto Keskuses – Emmanuel Tussore, Anton Ivanov, Alexander Vasilyev

4. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

04.12.2020 - 28.02.2021 on Dokfoto Keskuses avatud näitus "Kodu ja rahu" Süüria sõja temaatikal, mis paneb kokku kõlama kolme kunstniku teosed. Nende seas on eksponeeritud prantsuse kunstniku Emmanuel Tussore'i Aleppo seebist modelleritud installatsioon. Näitust toetab Prantsus Instituut...

Loe edasi

Aleppo seepEmmanuel TussoreJuhan Kuusi Dokfoto KeskusKodu ja rahuNäitus

Järelvaadatav: teemaõhtu “Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algul”

5. jaanuar 2021

26. jaanuaril 2021 tähistame Eesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete sõlmimise 100. aastapäeva! Tähtpäeva eel rändamegi Prantsuse Instituudi teemaõhtuga ajas tagasi: Eesti kunstnikest Pariisis kõneleb sütitavalt Pariisis elav eesti giid Marina Laikjõe. Virtuaalkohtumine toimub...

Loe edasi

Eesti kunstnikud Pariisis 20. sajandi algulEesti-Prantsuse diplomaatiliste suhete 100. aastapäevPrantsuse Instituudi teemaõhtu