Prantsuse kinohundid – PÖFF 2020

13. November 2020 / 29. November 2020

PÖFF toob kinohundid taas kokku 13.-29. novembril 2020, tänavu nii kohapeal kui ka veebiplatvormil! Filmivalikust leiab suurepäraseid Prantsuse linateoseid ning kaasproduktsioone, millest alljärgnevalt väike valik. Kogu programmi leiate PÖFFi kodulehelt. Toetab Prantsuse Instituut Eestis.

 

“Elajad” / “La terre des hommes”

PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Režissöör: Naël Marandin
Prantsusmaa, 2020
Keel: prantsuse
1h39

Karjakasvatus nõuab palju ohvreid. Nii mõnigi neist on vaikimisi ilmselge, kuid suur osa võitlusest väikestes maakohtades inimlikul tasandil püsimajäämise nimel on ähmaseks jääv tühermaa.

„Elajad“ võtab sihikule ohvrid selle põllumajandusharu bürokraatlike hammasrataste vahel, kus elu käib poliitilise armu poolt jagatud tegevustoetuse taktis. Kus aga võimu, seal tuld. „Elajates“ lahvatab see tuli kireleekidena, mis neelab endasse väikese pereettevõtte meelerahu. Constance on hapra kehaehituse, leebe loomu ja taevasiniste silmadega 25-aastane naine. Tema isa on põletanud lehmakarja aretamisest ja kasvatamisest elatuva pereäri kõik sissetulekud ning noorel naisel tuleb võtta ohjad enda kätte nii majapidamises kui ka meestekeskses maailmas enda ümber.

Constance’i kihlatu Bruno näeb naist imetabase aardena, kuid kohaliku põllumajandustööstuse toetusi määrava juhatuse esimehe Sylvaini silmis on naine kerge saak. Eelarvamus sinisilmse Constance’i lihtsameelsusest saab aga noorpere idüllis igavlevale ametnikule saatuslikuks. Enne, kui Sylvain arugi saab, tuleb tal tõestada nii politseiametnikele kui ka vaatajatele, et üheöösuhe Constance’iga toimus mõlema soovil. Kogu selles keerulises protsessis ei poeta Constance pisaraid, vaid keerutab olukorda kui abinõu missiooni valguses helkiva eesmärgi nimel ümber oma sõrme.

Elise Eimre

PILETID: poff.ee/film/elajad/

PÖFF 2020

 

“Kui tuul peaks vaibuma” / “Si le vent tombe”

DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMM
Režissöör: Nora Martirosyan
Prantsusmaa, Armeenia, Belgia, 2020
Keel: prantsuse, armeenia, inglise, vene
1h40

Filmi tegevus rullub lahti Mägi-Karabahhi vabariigis, mis on Armeenia ja Aserbaidžaani vahel asuv, end iseseisvaks kuulutanud Kaukaasia riik.

Prantslasest audiitor Alain on saabunud riigi lennujaama hindama, et anda roheline tuli selle taasavamisele. Lennujaam, kus pole lennukeid ega reisijaid, avab oma uksed igal hommikul, tervitades töötajaid tõelisust imiteerides. See nagu kristalliseeriks iseennast, väljendades kogu piirkonna ootusi ja oodates rahvusvahelist heakskiitu.

Auditi käigus ja lennujaama töötajatega vesteldes saab Alainile selgeks, et riigis, mis kehtib õigusjärgselt vaid teatud kaartidel, on siiski olemas nii oma rahvas, valitsus, põhiseadus, majandus kui ka kultuur.

Kohalike elanike kindlameelsusest liigutatud Alan, keda eriti köidab üks kohalik poiss, lennujaama „püha veega“ varustav Edgar, riskib kõigega, et aidata seda suletud piirkonda maailmale avada.

Selles päevakajalises ja keerulises geopoliitilises kontekstis ühendab peategelasi igipõline teema: vabadus.

Semira Hedayati

PILETID: poff.ee/film/kui-tuul-peaks-vaibuma/

PÖFF 2020

 

“Josep”

PROGRAMM: VÄRSKED HOOVUSED
Režissöör: Aurel
Prantsusmaa, Hispaania, Belgia 2020
Keel: prantsuse, inglise, katalaani, hispaania
1h14

Aastal 1939 alanud Teine maailmasõda varjutas sellele eelnenud Hispaania kodusõja. Hoopis vähe teada on tuhandetele hispaania poliitpõgenikele osaks saanud kannatused Prantsusmaa vangilaagrites. Üheks vangilaagri sunnisasukaks sai Josep Bartolí – hispaania kunstnik ja karikaturist. Mees, kelle helgemaid päevi palistasid arvukad romantilised suhted, teiste seas ka Frida Kahloga, leiab armutus reaalsuses tröösti kunstis ja armastuses. Igatsus, olustiku pained ja loomekirg on filmis edasi antud nii karikatuuride kui ka animatsioonimaagia abiga. Ajuti toetutakse Bartolí enda joonistustele.

Filmi režissöör Aurel, kes sarnaselt Bartolíle teenib leiba ka karikaturistina, on nimetanud „Josepit“ joonistatud filmiks. Ehk raamistabki see kõige ilmekamalt omanäolise linaloo olemust – see on joonistatud film Bartolíst, ent märkimisväärsetest eludest laiemalt.

Aurelia Aasa

PILETID: poff.ee/film/josep/

PÖFF 2020

 

“Jumbo”

PROGRAMM: VÄRSKED HOOVUSED
Režissöör: Zoé Wittock
Prantsusmaa, Belgia, Luksemburg 2020
Keel: prantsuse
1h34

Kas armastus esimesest silmapilgust on võimalik? Aga kui õrnade tunnete tekitajaks ei olegi teine inimene?

Sissepoole elav ja pigem enda meisterdatud mehaaniliste valgusskulptuuride kui inimestega klappiv noor neiu Jeanne (Noémie Merlant, „Põleva tütarlapse portree“), armub esimest korda elus. Täielikult ja ennastunustavalt. Tunne on küll esialgu võõras, kuid ta otsustab riskida ja sukeldub sellesse, pea ees. Kuigi Jeanne’i ema üritab ergutada neiu seksuaalsust tütrele juba ammu silma heitvat tivolibossi pähe määrides, veedab Jeanne kõik vabad momendid hoopis lõbustuspargi värsket atraktsiooni Jumbot lähemalt tundma õppides. Kohe väga lähedalt.

See on eriskummaline ja visuaalselt vaatemänguline coming-of age armastuslugu. Kas tehnoloogia ja inimese suhestumine on mingil kõrgemal tasandil võimalik? Otsusta ise.

Kati Vuks

PILETID: poff.ee/film/jumbo/

PÖFF 2020

 

“Ulbolsõn – üks kõigi vastu” / “Ulbolsyn”

PÕHIVÕISTLUSPROGRAMM
Režissöör: Adilkhan Yerzhanov
Kasastan, Prantsusmaa 2020
Keel: kasahhi
1h11

Elu Karataşi auulis kulgeb muretus muutumises seni, kuni sealne patriarhaalne elukorraldus jääb jalgu Ulbolsõnile – naisele, kelle külmavereline süda ja tulikuum temperament ei karda tuld ega tõrva.

Suurlinnas eneseteostuse vabadust nautiv Ulbolsõn on võtnud eesmärgiks päästa temast kodukülasse maha jäänud väikeõe Ažari, keda parasjagu kohalikule posijale noorimaks naiseks pannakse. Lootusetult suletud ringist väljapääsu otsides ei aita Ulbolsõni kuidagi tõsiasi, et Ažar ise päästmist ei soovi. Ažar ei pane pahaks oma tulevase abikaasa Urgeni kõrget vanust, teisi naisi ega ka seda, et mees ta igaks juhuks röövis ja Ulbolsõni eest ära peitis. Sama kahtleval seisukohal on õdede ülejäänud perekond, kelle silmis on abielunaise staatus kordi hinnalisem vara kui kõrgharidus. Kahe maailma põrkumisel purunevad südamed ja veerevad pead põrgulikult veetleva vaatemänguna. Tegelaskujude iga kindla sammu taustal avaneb maailm, mida raamivad kaadrikompsositsioonid peegeldavad kõnekalt nende vaimset seisundit ja selle muutumist ning koloriidiskeem, mis räägib detektiivi rollis oma lugu.

„Ulbolsõn – üksi kõigi vastu“ on meisterlikult täpseks lihvitud film, mille rütm ja stiil raiuvad end julgelt läbi keskpärasuse ning jõuavad minimalistlike vahenditega hiilgava tulemuseni.

Elise Eimre

PILETID: poff.ee/film/ulbolson-ueksi-koigi-vastu/

PÖFF 2020

 

“Tõlkija” / “Le traducteur”

DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMM
Režissöör: Rana Kazkaz, Anas Khalaf
Süüria, Prantsusmaa, Šveits, Belgia, Katar 2020
Keel: araabia, inglise
1h45

Süüria konflikti tõttu Damaskusest lahkunud režissööride paar Rana Kazkaz ja Anas Khalaf on kirjutanud ja lavastanud viis lühifilmi. Viimane nendest, „Mare Nostrum“, valiti välja Sundance’i festivalil ja on osalenud kokku sajal rahvusvahelisel filmifestivalil, võites 35 auhinda.

Töötades araabia-inglise tõlgina 2000 aastal Süüria olümpiakoondises, tegi Sami (Ziad Bakri) keelevääratuse, mis viis konfliktini Süüria valitsusega ja ta oli sunnitud elama poliitilise põgenikuna Austraalias eksiilis. Üksteist aastat hiljem, kui Sami on uue eluga kohanenud, algab Süüria revolutsioon ja tema vend arreteeritakse rahumeelsel meeleavaldusel. Kuna Sami tunneb endiselt süüd oma pere mahajätmise pärast, haarab ta kinni võimalusest oma minevikku heastada ning võtab ette ohtliku teekonna tagasi Süüriasse, et oma vend üles leida. Kohale jõudes saab ta aru kohustustest oma maa ja perekonna ees ning on valmis vabaduse nimel kõik ohvriks tooma.

Kazkaz ja Khalaf on valmis saanud väga terava kaasaegse põnevikuga, mis toimub ühes maailma kõige problemaatilisemas piirkonnas. Samiga seotud sündmuste taustal näidatakse väga paljude süürlaste delikaatset olukorda, kes olid sunnitud kõik maha jätma sel ajal, kui nende riik vaevles lõpututute konfliktide käes. „Tõlkija“ avaldab seninägematud ja väga tõetruud faktid olukorrast.

Vassilis Economou

PILETID: poff.ee/film/tolkija/

PÖFF 2020

Loe artiklit teises keeles: Français,

Prantsuse keele kursused | Sügis 2022

Õpi prantsuse keelt oma ala tähtedelt! Sügisest pakub Prantsuse Instituut põhjalikke tasemekursusi nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisaks on ees ootamas temaatilised õpitoad ning erikursused lastele-noortele. Kursused toimuvad Tallinna vanalinnas, ent võimalus on liituda ka e-õppega....

Loe edasi

e-kursusedlaste prantsuse keele õpitubaPrantsuse Instituut Eestisprantsuse keelprantsuse keele e-kursusedprantsuse keele intensiivkursusedprantsuse keele kursusedprantsuse keele kursused algajateleprantsuse keele kursused edasijõudnuteleprantsuse keele kursused lasteleprantsuse keele kursused noorteleprantsuse keele kursused täiskasvanuteleprantsuse keele õpePrantsuse kultuur

Näitus “Digitehnoloogia telgitagused: ökoloogiline jalajälg” | Matsalu Loodusfilmide Festival

21. September 2022 / 25. September 2022

Matsalu Loodusfilmide Festivali MAFF 2022 raames saab näha 21.-25. septembril Lihulas Sakste Majas Prantsuse Instituudi näitust “Digitehnoloogia telgitagused: ökoloogiline jalajälg”. Näitus on inglise keeles eestikeelse tõlkega.   Näitus käsitleb digitehnoloogia põhjustatud...

Loe edasi

Digitehnoloogia telgitagused: ökoloogiline jalajälgMAFFMatsalu Loodusfilmide Festival

French Touch x Must Puudel

8. Oktoober 2022

8. oktoobril kõlab koostöös Prantsuse Instituudiga Mustas Puudlis taas prantsuse muusika! Kell 21.00-01.00 astuvad DJ-setidega üles: DJ Le Minet Ocre , tuntud ka kui meie kolleeg Mélie Cornet , kelle pärusmaaks on techno/house/trance. Neit-Eerik Nestor , kes mängib kaasaegset prantsuse...

Loe edasi

French TouchMust Puudelprantsuse muusika