Matsalu loodusfilmide festival 19. – 23. septembril pakub võrratut filmivalikut

Lihula, Pärnu, Haapsalu, Pürksi

19. September 2018 / 23. September 2018

19.-23. septembrini toimuval 16. Matsalu loodusfilmide festivalil linastub ligi sada võrratut loodusfilmi üle maailma.

Matsalu loodusfilmide festivali eesmärk on tutvustada ja tunnustada uusi loodusfilme ning nende loojaid, pakkuda publikule võimalust osa saada maailma loodusfilmide paremikust ning tõsta seeläbi inimeste teadlikkust ja huvi keskkonnateemade vastu. Festival propageerib looduslähedast ja säästvat elulaadi ning põlisrahvaste sügavalt loodusega seotud traditsioonide austamist.

Üritus koosneb filmiprogrammist, koolinoortele suunatud loodusharidusprogrammist, loodusfoto- ja kunstinäitustest, fotoprogrammist, seminaridest, töötubadest, meistriklassidest, uusima foto- ja videotehnika esitlustest ja muudest festivaliüritustest.
Festivalil linastub ligi sada uut loodusfilmi üle maailma, millest kolmandik rahvusvahelises võistlusprogrammis. Programmi mahuvad linateoseid nii metsikust loodusest, inimtegevuse ja looduse koosmõjust, keskkonna jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest, ekspeditsioonidest ja uurimisretkedest kui ka põlisrahvastest ning nende elust. Filmid võistlevad kahes kategoorias: “Loodus” ning “Inimene ja loodus”. Parimad valib välja filmitegijatest ja loodusetundjatest koosnev žürii.

Filmiseansid toimuvad Lihula Kultuurikeskuses. Lisaks Lihulale saab valikut festivalifilmidest näha ka Haapsalus ja Pärnus. Fotoprogrammi üritused toimuvad Lihula mõisas.

Kogu programmi leiate SIIT

Põhivõistlus- kui tavaprogrammis on tänavu suurepärane valik värskeid prantsuse filme. 

Põhivõistlusprogrammis:

Vaba nagu kurg
Režissöörid: Lamoureux Maxence, Devroute Arnaud
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 62 min

Sünopsis:

Eestist Ukraina, Türgi ja Iisraeli kaudu Etioopiasse – sookure ränd läbi Euroopa, peakangelaseks sookurg Ahja 5. Kurg on rahu ja vabaduse sümbol, ta on vaba ja läheb, kuhu vaja minna – autorid jälgivad tema teekonda … 6000 kilomeetrit. Inimeste teel on palju riigipiire, poliitilisi probleeme, geograafilisi konflikte. Läbi looduse saavad inimesed unistada rahust ja vendlusest. See dokumentaalfilm pakub vabaduse kogemust kaootilises maailmas. Filmis osalevad eesti ornitoloogid Aivar Leito, Ivar Ojaste ja Urmas Sellis.

 

Tšiili araukaaria

Režissöörid: Rémi Rappe & Santiago Serrano
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2017
Kestus: 51 min

Sünopsis:

See on Lõuna-Andides kasvava aastatuhandepuu, Tšiili Araukaaria, lugu. Need puud on kasvanud seal juba 200 miljonit aastat. Araukaariaga on tihedalt seotud sealne pehuenche rahvas. See isoleeritud kogukond on sajandeid säilinud tänu araukaariale. Aga täiuslik harmoonia inimese ja looduse vahel sai häiritud Hispaania konkistadooride sissetungi, territoriaalsete konfliktide, metsaraie ning tulekahjude tõttu.

 

Tähevalgel

Režissöör: Mathieu Le Lay
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 53 min

Sünopsis:

Kõige pimedamad öötunnid veedab loodusfotograaf Paul Zizka väljas, pildistades tähistaevast. Taevaste imede pildistamise teekond viib teda kodustest Kanada Kaljumägedest Namiibia luidetele ja Gröönimaa jääväljadele. See film on intiimne portree Pauli püüdlusest jäädvutada öötaevast ning sellest, mida tähtede all veedetud tunnid on talle õpetanud elu, armastuse, seikluste ja meie koha kohta universumis.

 

Punase kulla impeerium
Režissöörid: Jean-Baptiste Malet, Xavier Deleu
Tootjamaa: Prantsusmaa, Kanada
Valmimisaasta: 2017
Kestus: 54 min

Sünopsis:

Maailma enimtarbitud aedviljal on rääkimata lugu. Tomati muutumine tööstuslikuks tooraineks eelnes majanduse globaliseerumisele. Tomati võime luua tuntud tooteid, nagu ketšup, pizza kaste, joogid, külmutatud toidud või supid, on ületamatu. Alates 1897. aastast, kümme aastat enne seda, kui Ford alustas autode masstootmist, hakkas Heinz juba tomateid purkidesse panema. Firma oli üks esimesi, kes mõistis brändingu jõudu. Nad keelasid ametiühingud, kehtestasid ühtsed tootmisstandardid ja lõid geneetikalaborid, mis tagavad identsete tomatite istandused üle kogu maailma.

Tavaprogrammis:

Siin ei sure keegi
Režissöör: Simon Panay
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2016
Kestus: 24 min

Sünopsis:

Perma kullakaevandus Beninis. Mõned töölised unistavad kulla leidmisest, teised teavad, et ei leia midagi. Mõned kaevavad järelejätmatult, teised surevad töö käigus. Ja mõned ütlevad, et siin ei sure keegi.

 

Lihasööja dilemma
Režissöör: Benoît Bringer
Tootjamaa: Prantsusmaa
Valmimisaasta: 2018
Kestus: 72 min

Sünopsis:

Maa rahvastik kasvab ja surve toiduainete kasvatamisele suureneb. Loomade julm kohtlemine, terviseprobleemid ja keskkonnakahjud on selle vältimatud tagajärjed. Me kõik näeme probleemi, aga kus on väljapääs? USAs, Portugalis, Prantsusmaal, Rootsis ja Saksamaal on filmitud tööstusliku põllumajanduse kõige hullemaid liialdusi ja ka positiivseid alternatiive. On leitud naisi ja mehi, kes kasutavad looduse ja loomadega harmooniliselt töötamise meetodeid. See film pakub jätkusuutlikku nägemust lihatarbimise tulevikust.

 

 

…ja palju teisi põnevaid filme leiate Matsalu loodusfilmide programmist.

KORRALDAB:

Loe artiklit teises keeles: Français,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis