Frankofooniakuu filmid ETV2-s

ETV2

4. Märts 2020 / 25. Märts 2020

Märts on ETV2-s frankofooniakuu! Igal märtsikuu kolmapäeval kell 21.30 pärast “Aktuaalset kaamerat” toob ERR koostöös Prantsuse Instituudi, Kanada saatkonna ja Valloonia esindusega teie ette väärt valiku viimaste aastate prantsuskeelsetest linateostest. Filmid on ETV2 veebilehel kuu aja jooksul ka järelvaadatavad.

 

4. märts 2020 kl 21.30 “Tüdruk” / Girl

Belgia, 2018
Režissöör: Lukas Dhont
Osades: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart

Poisina sündinud Lara (Victor Polster) tunneb, et ta on tüdruk. 15-aastaselt kolib ta koos isa ja väikevennaga teise linna, kus ta kohanemise ja pere eest hoolitsemise kõrval püüab realiseerida oma unistust, saada baleriiniks. Keskkond pole tema suhtes vaenulik, see-eest kimbutavad last sisemised probleemid, depressioon, söömishäired ja soov võimalikult ruttu kirurgi juurde jõuda. Parima debüütfilmi Kuldkaamera, Queer Palmi ja Un Certain Regard programmis parima näitleja auhind Cannes’i filmifestivalilt.

 

11. märts 2020 kl 21.30 “Kõigest maailmalõpp” / Juste la fin du monde

Kanada, Prantsusmaa, 2016
Režissöör: Xavier Dolan
Osades: Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Vincent Cassel, Nathalie Baye

Emotsionaalne ja kammerlik draama, mille aluseks on Tallinna Linnateatriski mängitud Jean-Luc Lagarce´i näidend „Üsna maailma lõpus”. Louis naaseb üle 12 aasta lapsepõlvekoju, et perele midagi olulist teatada. Ent aastad ja võõrdumine on teinud oma töö ja lähedastes ajapikku kogunenud valu ja kibestumus otsib väljapääsu. Kaasa teeb prantsuse filminäitlejate paremik: Oscari-võitja Marion Cotillard, Kuldse Palmioksa võitja Léa Seydoux, neljakordne Césari-võitja Nathalie Baye, Vincent Cassel, Gaspard Ulliel. Grand prix ja oikumeenilise žürii auhind Cannes´is.

 

18. märts 2020 kl 21.30 “Päikese tütred” / Les filles du soleil

Prantsusmaa, Belgia, Gruusia, Šveits, 2019
Rezissöör: Eva Husson
Osades: Golshifteh Farahani, Emmanuelle Bercot, Zübeyde Bulut

Naise kuulist suremine on islamiäärmuslaste suurim hirm. Seda teab hästi Kurdistanis tegutsev võitlussalk “Päikese tütred”, mis koosneb ainult naistest, kes kõik on endised ISISe vangid. Prantsuse rindefotograaf Mathilde, kes on saabunud kajastama vaprate võitlejate tegevust, satub osaliseks riskantses operatsioonis, kus “Päikese tütred” püüavad hõivata ekstremistide käest tagasi oma kodulinna, et vabastada seal kinnipeetavad pantvangid. Võitlussalga pealikul Baharil (“Patersonist” tuntud Golshifteh Farahani) on selleks ka sügavalt isiklik põhjus – pantvangide hulgas on tema väike poeg.

Inspireeriv lugu julgetest naistest kõlab võitluslauluna jõhkruse ja ohu taustal. Sõda pole enam ainult meeste mäng. Film esilinastus 2018. aasta Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis.

 

25. märts 2020 kl 21.30 “Sibyl”

Prantsusmaa, 2019
Režissöör: Justine Triet
Osades: Virginie Efira, Adèle Exarchopoulos, Gaspard Ulliel

Sibyl on psühhoterapeut, kes parema meelega oleks kirjanik. Olles loobumas oma põhitööst, satub tema viimaseks patsiendiks näitlejahakatis Margot, kelle elu täitvad probleemid pakuvad Sibylile ohtralt ainest. Kinnisideeks muutuv huvi noore naise elu vastu tõmbab Sibyli afääridesse, mis seavad ta silmitsi oma minevikuga.

Koomiliselt realistlik linalugu tugevatest naistest, kes püstipäi oma koha eest võideldes tahaks vahel lihtsalt alla anda. Enesekindlat nimitegelast kehastab võluv Virginie Efira (“Prantsuse paar”), tema probleemse kliendi rollis on nooruke Adèle Exarchopoulos (“Adèle’i elu”), prantslastele sekundeerib pealtnäha ratsionaalne sakslanna Sandra Hüller (“Toni Erdmann”).

Film esilinastus 2019. aasta Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis.

 

NB! ERRil on õigus teha programmis muudatusi.

Tutvu teiste frankofooniakuu kultuurisündmustega SIIN

Loe artiklit teises keeles: Français,

“Kodu ja rahu” Dokfoto Keskuses – Emmanuel Tussore, Anton Ivanov, Alexander Vassilyev

4. Detsember 2020 / 28. Veebruar 2021

04.12.2020 - 28.02.2021 on Dokfoto Keskuses avatud näitus "Kodu ja rahu" Süüria sõja temaatikal, mis paneb kokku kõlama kolme kunstniku teosed. Nende on eksponeeritud prantsuse kunstniku Emmanuel Tussore'i Aleppo seebist modelleritud installatsioon. Näitust toetab Prantsus Instituut...

Loe edasi

Aleppo seepEmmanuel TussoreJuhan Kuusi Dokfoto KeskusKodu ja rahuNäitus

7. Artishoki biennaal – Marc Leschelier

18. November 2020 / 6. Detsember 2020

7. Artishoki biennaali raames esitleb 25. novembril kell 18 enda teost "Must mört" prantsuse kunstnik Marc Leschelier. Esmaesitlus leiab aset Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (Põhja pst 35). 27. novembrist kuni 6. detsembrini on Kai Kunstikeskuses avatud ühisnäitus. Toetab Prantsuse Instituut...

Loe edasi

Jean Arnaud’ isikunäitus “Servale”

21. November 2020 / 16. Veebruar 2021

Prantsuse kunstniku Jean Arnaud' isikunäitus on avatud Tartu Ülikoolis (Jakobi 2) 21.11.2020-16.02.2021. Näitusel kujutab kunstnik kaht kadunud puud, üht Eestis, teist Prantsusmaal, mille lugu on teda tugevalt mõjutanud. Näituse on korraldanud Sara Bédard-Goulet loomingu- ja teadusprojekti...

Loe edasi

Jean ArnaudNäitusTartu Ülikool