Fotonäitus „Molière 400“ Prantsuse Instituudis

Prantsuse Instituut Eestis

Kuninga 4, Tallinn

2022. aastal möödus Molière’i, prantsuse ja maailma näitekirjanduse suurkuju, sünnist 400 ning Prantsuse Instituudi loomisest 30 aastat! Suvest alates kaunistavad Prantsuse Instituudi seinu arhiivfotod Molière’i lavastustest Eestis läbi aastkümnete.

Näitus on valminud koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Theatrumiga.

 

Sissejuhatuseks

“Jean-Baptiste Poquelin ehk MOLIÈRE sündis Pariisis 15. jaanuaril 1622. aastal. Neli aastasadat hiljem on ta jäänud maailma üheks kõige tõlgitumaks, mängitumaks ja hinnatumaks dramaturgiks.

Ühtlasi kehastab tema isik ka näitlejat, teatri suursugusust, kunstniku vabadust ja trupivaimu. Molière’i looming mängib eesti teatri ajaloos olulist rolli – seda ka Theatrumis, kes on Molière’i tähtteoseid oma lavale toonud, vahel isegi mitu korda.

Theatrumil ja Prantsuse Instituudil Eestis on suur rõõm tähistada seda olulist aastapäeva üheskoos fotonäitusega, mis viib meid ajas tagasi tuttavate nägude ja lavastuste juurde.

Fotodelt vaatavad vastu mängurõõm, eesti näitlejate andekus ning lust, millega nad prantsuse komöödiaid etendavad. Eelkõige näeme aga, et teatril võib olla inimesi ühendav võime.”

 

Theatrumi kunstiline juht Lembit PETERSON &
Prantsuse Instituudi direktor Éric BULTEL

 

Näitusest

Näitus pakub valikut Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Draamateatri arhiivide fotodest ning viiest Molière’i etendusest, millega Theatrumi liikmed on viimaste aastakümnete jooksul seotud olnud: „Don Juan“ (Lavakunstikateeder, Ugala 1980, fotograaf Henno Saarne), „Misantroop“ (Noorsooteater 1986), „Kodanlasest aadlimees“ (Draamateater 1990) ja „Tartuffe“ (Theatrum 2000, fotograaf Henno Saarne / Draamateater 2015, fotograaf Siim Vahur). Näidendid on lavastanud Lembit Peterson.

Näituse on kokku pannud Ulla Kihva (Prantsuse Instituut), headeks koostööpartneriteks Simmo Priks, Mart Laul ja Tiit Tisler (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum), Marius Peterson ja Andri Luup (Theatrum), Ene Paaver (Draamateater). Aitäh, Siim Vahur ja Dora Catheline!

 

Molière 400 fotonäitus Theatrum Prantsuse Instituut

“Misantroop” (1986)
Noorsooteater, lavastaja Lembit Peterson
Näitlejad Sulev Luik, Mare Peterson, Lembit Peterson ja Maret Mursa
Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiiv

 

Molière 400 fotonäitus Theatrum Prantsuse Instituut

“Kodanlasest aadlimees” (1990)
Eesti Draamateater, lavastaja Lembit Peterson
Näitleja Juhan Viiding
Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiiv

 

Molière 400 fotonäitus Theatrum Prantsuse Instituut

“Tartuffe” (2015)
Eesti Draamateater, lavastaja Lembit Peterson
Fotograaf Siim Vahur
Näitlejad Marius Peterson ja Liina Olmaru 
Eesti Draamateatri arhiiv

Molière 400 fotonäitus Theatrum Prantsuse Instituut

Loe artiklit teises keeles: Français,

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis