ETV laupäevane filmiõhtu: “Aukartust äratav”

ETV

2. Mai 2020

Laupäeval, 2. mail kell 22.55 on ETV eetris mängufilm “Aukartust äratav” prantsuse filmilegendist Jean-Luc Godard’ist. Just nagu filmiga “Artist” teeb Oscari-võitjast režissöör Michel Hazanavicius siingi vaimuka ja samas liigutava kummarduse filmiklassikale.

 

“Aukartust äratav” / Le Redoutable

Prantsusmaa, Itaalia, Birma, 2017
Režissöör: Michel Hazanavicius.
Osades: Louis Garrel, Stacy Martin, Bérénice Bejo jt.
Draama / komöödia

 

Sünopsis

1967. aastal Pariisis lavastab tollane juhtiv filmilooja Jean-Luc Godard filmi “Hiinlanna”, kus mängib peaosa tema 20 aastat noorem kallim Anne Wiazemsky. Nad on õnnelikud, kaunid ja armunud. Nad teevad pulmad. Kuid filmi vastuvõtt sunnib Jean-Luci sügavale iseendasse vaatama. 1968. aasta maisündmused võimendavad seda protsessi ning režissööri tabab tõsine kriis. Sügavalt juurdunud tülid ja arusaamatused muudavad teda pöördumatult. Revolutsioonilise, tavasid trotsiva, destruktiivse ja geniaalse filmiloojana jääb ta oma valikutele ja veendumustele kindlaks kuni otsutava hetkeni…

Režissöör, stsenarist ja filmikriitik Jean-Luc Godard on Prantsuse filmikunsti nn uue laine tuntuim esindaja. 1950.–1960. sündinud uue laine tegijad (André Bazin, François Truffaut, Agnès Varda jt.) said mõjutusi Itaalia neorealismist (Roberto Rossellini, Luchino Visconti, Vittorio De Sica) ja ka Hollywoodi filmidest, ajalukku läksid nad aga filmikeele radikaalsete uuendajatena. Möödunud sajandi kuuekümnendate kultuurielu pulbitses võimsalt ja uue laine nooruslik energia pööras pea peale klassikalised arusaamad loo jutustamisest ja selle kangelastest. Tänaseks kuuluvad mitmed toonased uuendused filmitegemise “standardvarustusse”. Ülimalt viljakas Godard teeb filme tänaseni. 2014. aastal valminud eksperimentaalse narratiiviga “Hüvasti keel” (“Adieu au langage“) osutab juba pealkirjas vanameistri jätkuvale kompromissitusele ja otsingutele.

“Aukartust äratav” kandideeris Cannes’is Kuldsele Palmioksale ning pälvis Prantsusmaa aasta filmiauhindade jagamisel viis Césari nominatsiooni. 

Loe artiklit teises keeles: Français,