Prantsuse etenduskunstid Baltoscandalil 2022 | Franck Vigroux & Gisèle Vienne

Rakvere

6. Juuli 2022 / 9. Juuli 2022

Baltoscandal – Baltimaade vanim ja tänaseni regiooni üks suurimaid etenduskunstide festivale, mis esitleb uuenduslikke ja peavoolust erinevaid teatrivorme – toob 6.-9. juulil Rakverre kokku esinejad Eestist ja mujalt maailmast. Prantsusmaalt on kavas kaks lavastust: Franck Vigroux’ “Flesh” ning Franck Vigroux’ ja Kurt d’Haeseleeri “The Island” (Live A/V). Lisaks linastub Gisèle Vienne’i film “Jerk”. Prantsuse programmi toetab Prantsuse Instituut Eestis. Kohtume Baltoscandalil!

 

Franck Vigroux (FRA) – “Flesh”

Auto sõidab teelt välja ja satub kummalistele ja metsikutele aladele, mattudes kuhugi väljaspoole aega. Vähehaaval hakkab end paljastama selle koha topograafia, kus reaalsus paistab segunevat ebareaalsusega.

Juhindudes nii Inglise kirjaniku J.G. Ballardi loodud maailmadest (eriti teostes „Crash” ja „Concrete Island”) ja autoõnnetuse isiklikust kogemusest, uurib „Flesh” hetke, mis järgneb kokkupõrkele, silmapilku, mil aeg tundub peatuvat või laienevat. See on hetk, mil mõistus eraldab ennast kehast ning avaneb sürrealistlik vaatepilt. Sõidukite kered vormuvad liikuvateks objektideks, maanteesõlmedest saavad hiiglaslikud Golemid, automootorid paistavad hõljuvat jäävälja kohal. Mööda voolavate piltide ja aistingute mõjul kogeb vaataja midagi sarnast autojuhiga hetkel kui too siseneb tundmatusse sfääri… ühele viirastuslikule teekonnale. „Flesh”, mis asub elektroonilise ooperi ja audiovisuaalse kogemuse vahepeal, on muusikaline ja visuaalne kunstivorm, samas tantsu-/liikumislavastus, liikuv maal, mille tähendus selgub kogemusest ja läbi sellest tekkiva tunde.

Franck Vigroux on üks neist vähestest kunstnikest, kes on nii muusik kui lavastaja. Helilooja-etenduskunstnikuna on tal harukordne võimalus luua väga eripäraseid helimaastikke alates elektroakustilistest helidest kuni tööstusmürani, nii kaasaegset muusikat kui eksperimentaalset elektroonilist muusikat.

Vanusepiirang 14
Kestus 55–60 min
Keel ei ole takistuseks 
Etenduses kasutatakse lavasuitsu

K, 6.07 22.00 Suur saal
N, 7.07 20.30 Suur saal

OSTA PILET

 

Franck Vigroux, Kurt d’Haeseleer (FRA, BEL) – “The Island” (Live A/V)

Audiovisuaalne kontsert „The Island” on helilooja Franck Vigroux ja videokunstnik Kurt d’Haeseleeri vahelise koostöö viimane tulemus. See duo on pikka aega püüelnud ühise kunstilise keele leidmise suunas ning loonud sünesteetilisi kogemusi, mil oleks oma identiteet. „The Island” on meeleline, seoseid loov ja elektrist laetud kogemus, mida inspireerisid mitmed lood saartest ja orgudest, mille saatus oli hüdroelektrijaamade tammide ehituse tõttu vee alla jääda, mis omakorda põhjustas suuri murranguid nii inimeste jaoks kui geograafias. Meenuvad Naussaci küla vee alla jäämine Lozères aastal 1980, Valentin Rasputini romaan „Farewell, Little Island” või Hiina Kolme Kuru tamm, mis on nii suur, et mõjutas maakera pöörlemise kiirust. „The Island” seab kahtluse alla ühe maailma asendamise teisega ning meie pimeda usu progressi. Terava elektroonilise muusika ja reaalsust kohandava videopildi koosmõjul avaneb viirastuslike nägemustega täidetud maailm ning tulemuseks on „vaimne rännak” läbi muteeruvate kohtade.

Kestus 45 min
Keel ei ole takistuseks

N, 7.07 23.59 Kino

OSTA PILET

 

Gisèle Vienne (FRA) – “Jerk”

Film

Pärast 12 aastat ringreise oma kultuslavastusega „Jerk” otsustas Gisèle Vienne teha sellest filmiadaptsiooni. Ühe pika kaadriga on üles võetud üdini tungiv võitlus näitleja ja tema äärmusliku rolli vahel. Selle käigus muutub teater filmiks. Lummatuna äärmuslikust vägivallast, mis on saanud inspiratsiooni põhiliselt õudusfilmi žanrist, uurib film alluvussuhteid, inkarnatsiooni ja kehatuks muutumist.

„Jerk” põhineb Dennis Cooperi lühiromaanil, mis põhineb tõestisündinud lool. 1970ndate keskpaiga Texas. Kahe teismelise, David Brooksi ja Wayne Henley abiga tappis sarimõrvar Dean Corll umbes 20 poissi.

Eluaegset karistust kandev David Brooks räägib vanglast oma loo. Ta õpib vanglas nukunäitlemist, mis teeb tema jaoks mingil moel võimalikuks võtta vastutus nendes roimades osalemise eest. Ta on kirjutanud näidendi, mis lahkab Dean Corli sooritatud mõrvu ja kus kõiki rolle täidavad nukud. Näidendit esitab ta vanglas kohaliku ülikooli psühholoogiatudengitele.

„Jerk” on neljas näidend, mis Gisèle Vienne on loonud koostöös Ameerika kirjaniku Dennis Cooperiga. Nendes näidendites kombitakse pidevalt väljamõeldise ja reaalsuse piire, muutes nii meie reaalsustaju. Teistest pisut realistlikumas „Jerkis” esitatakse sidus lineaarne jutustus ja luuakse usutavus, mis tuleneb kahtlemata just vormist. Ja meie erinevate vormiliste kogemuste kaudu vaadeldaksegi sedasama kahtlematust.

Film “Jerk” esilinastus 2021. aasta oktoobris.

Gisèle Vienne on prantsuse-austria kunstnik, koreograaf ja lavastaja. Pärast filosoofiaõpingute lõpetamist õppis ta nukunäitlemist Ecole Supérieure Nationale des Arts de la Marionnette’is. Alates oma kompanii asutamisest 1999. a. on ta loonud üle 15 lavastuse, esitlenud oma fotosid ning installatsioone, audioraamatuid ning filme. Vienne on tuttav ka Baltoscandali ja Eesti publikule. 2008. aastal oli ta kutsutud Rakverre oma lavastusega „I Apologize”. Samal aastal esietendus lavastus „Jerk”, millest hiljem on valminud nii audioraamat kui kuuldemäng. Kuuldemäng oli kutsutud NU Performance festivalile Tallinnas 2018. aastal kui seda esitleti Eesti Raadio 1.stuudios. Eelmisel Baltoscandalil (2020) linastus Patric Chiha film „Si c’était de l’Amour “, mis kujutab noorte tantsijate tööd ja suhteid tuuril Gisèle Vienne’i tantsulavastusega „Crowd”. Ta on osalenud ka NuQ Treff Festivalil Tallinnas 2017.aastal.

Kestus 60 min
Prantsuse keeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega 

R, 8.07 20.30 Kino
L, 9.07 17.30 Kino

OSTA PILET

Baltoscandal 2022 Gisèle Vienne Jerk

“Hingeõgija” (FR) | HÕFF 2024

26. Aprill 2024

Reedel, 26. aprillil 2024 kell 22:30 linastub Haapsalu Õudusfilmide Festivalil HÕFF Prantsuse linateos "Hingeõgija" / "Le Mangeur d'âmes" (2024). Toetab Prantsuse Instituut Eestis. PILETID   Prantsusmaa õudusfilmide tegijad Alexandre Bustillo ja Julien Maury on koos tegutsenud juba...

Loe edasi

HingeõgijaHÕFF

”Unustatud rahvad” V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris (dir Ingrid Mänd) – Tartu 2024

15. Juuni 2024

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad” jõuab Chœur de l’Orchestre de Paris (Pariisi Orkestri Koori) esituses Tartusse. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome...

Loe edasi

Chœur de l'Orchestre de ParisEuroopa kultuuripealinnIngrid MändTartu 2024Unustatud rahvadVeljo Tormis